Küçücük çocuklardan katil yetiştiriyorlar!

Küçücük çocuklardan katil yetiştiriyorlar!

  • 13 Ekim 2015 17:18


Terör örgütü DAEŞ yeni nesil militan yetiştirme çalışmalarını ciddi şekilde sürdürüyor.

Suriye'deki Rakka eğitim kampında çocuklara öncelikle örgütün radikal düşünceleri, amaçları ve hedefleri anlatılıyor ardındansa silah eğitimi veriliyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği örgütün militan eğitimi için ciddi çalıştığını ve bu çalışmaların etkili ve ilerisi için kalıcı olacağına dikkat çekti.

14 yaşındaki Rağip yezidi kampındayken DAEŞ tarafından kaçırılmıştı. Rakka yetiştirme kampında 7 ay geçiren küçük çocuk, 11 yaşındaki kardeşi ve annesi ile beraber kaçmayı başardı. Zorla din değiştirmesi gerektiğini söyleyen Rağip işkenceye maruz bırakıldı. Şimdiyse Irak'taki bir mülteci kampında kalıyor. Rağip kendilerine verilen eğitimi şu sözlerle anlatıyor:

"Bize kafa kesmeyi ve kendimizi canlı bomba olarak kullanmayı öğrettiler. Eli alna koyarak, kafayı geriye çekmek, bıçağı boğazın altına yerleştirip tek seferde kesmek gerekiyor. Ve belimize bağladığımız kemere beyaz bir metal yerleştirip bunu yukarı doğru çektiğimizde anında patlıyoruz. Bir de el bombaları üzerindeki yüzüğün nasıl çekildiğini öğrettiler. Hemen atmazsak elimizde patlayabiliyormuş.
"Bu eğitim kampını bitirenler ardından daha sıkı bir eğitim verilen başka bir kampa gönderiliyor. Ardından da Kobani'ya. Yezidilerle savaşacağımızı çünkü onların dinsiz olduğunu söylediler. Savaşta ölürsek de bizim cennete onların cehenneme gideceğini söylediler."

Rağip geldiği mülteci kampında 10 yaşındaki kuzeni Hamada Şibab Ahmet ile karşılaştı. Kuzeni de Raqqa kampında DAEŞ militanlarıyla 2 ay geçirdikten sonra 20 gün önce teyzesiyle beraber kaçmayı başardı. İki kız kardeşiyse seks kölesi olarak kullanılıyor. Küçük çocuk örgütün bilinmeyen yüzünü şu sözlerle anlattı:

"Müslüman çocuklar haricinde 80 yezidi çocuğu vardı. 5-6 yaşlarından 15 yaşına kadar çok sayıda çocuk oradaydı. Benim 15 yaşındaki kuzenimse hala orada.

Çocuklar Faruk Enstitüsü'nde sabahtan akşama kadar eğitim görüyor. Resimlerimiz, videolarız bir Facebook sayfasında yayınlanıyordu. Bize din anlatılıyordu. Öğrenemeyenler de cezalandırılıyordu. Cezalar arasında dayak yeme ya da güneşte bekletilme vardı. Sabah 4'te duaya kaldırılıyorduk. Bizi gözetliyorlar, kalkmayanları cezalandırıyorlardı. Çok az yiyecek vardı. Günde bir kez yemek yiyorduk."

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi verilerine göreyse Mart ayında en az 400 çocuk DAEŞ tarafından eğitilmek üzere kaçırıldı. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu