Çin basını: Soğuk savaş entrikalarına gerek yok

Çin basını: Soğuk savaş entrikalarına gerek yok


Suriye'de yaşananlara farklı bir yorum getiren Çin resmi basını, Suriye krizinin çözümünde ABD ve Rusya arasında "soğuk savaş entrikaları oynandığı" analizini yaptı.

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) resmi yayın organı Halkın Günlüğü Gazetesi'nde, "Suriye sorununun çözümünde soğuk savaş entrikalarına gerek yok" başlığıyla bir yorum yayımlandı. Yazıda, "Rusya'nın 30 Eylül'den bu yana Suriye'ye yaptığı hava operasyonlarının, bu konuda artık hissizleşmiş Batı dünyasının şiddetli tepkisiyle karşılandığı" kaydedildi.
  ABD ve Sovyetler Birliği'nin soğuk savaş zamanında üçüncü ülke topraklarında diplomatik, ekonomik ve askeri unsurları kullanarak, nüfuzunu genişletme oyunları oynadığı anlatılan haberde, "Bunlar, soğuk savaş döneminden kalma eski entrikalar" ifadesi kullanıldı.
 "Dünyanın 21'inci yüzyılı yaşadığı bu dönemde insan beyinlerinin de bu çağda yaşaması gerektiği" savunulurken, "Soğuk savaş vekillerinin, Suriye krizini tırmandırmasının tolere edilemez" olduğu vurgulandı.
 ÇKP'nin resmi görüşlerini yansıttığı bilinen gazetenin yorum yazısında son olarak uluslararası kamuoyuna, Suriye krizinin siyasi yollardan çözümünün "kritikliği, gerekliliği ve aciliyetinin tam olarak farkına varması" çağrısı yapıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu