Gençlere 'YDG-H' tuzağı

Gençlere 'YDG-H' tuzağı

  • 13 Ekim 2015 13:31


Terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin temel amacının, çocuk ve gençlerin örgütün dağ kadrosuna katılımını sağlamak olduğu bildirildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde son günlerde artan terör olaylarında özellikle kent merkezlerinde güvenlik güçlerine yönelik saldırı gerçekleştiren terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H'nin eylem talimatlarını, PKK'nın üst düzey yöneticilerinden aldığı belirlendi.

Kent merkezlerinde bombalı tuzaklarla hendekler kazan, barikat kuran ve düzenledikleri izinsiz gösterilerde güvenlik güçlerine saldıran YDG-H, özellikle bazı internet siteleri ile sosyal medya üzerinden örgütleniyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde YDG-H'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonların ardından yürütülen soruşturmalarla ilgili hazırlanan dosyalarda ise söz konusu yapılanma detaylı şekilde anlatılıyor.

Soruşturma dosyalarına göre, terör örgütünün gençlik yapılanmasının PKK'nın kuruluş aşamasında farklı isimlerle oluşturulduğu, temel amacının gençlerin örgütün dağ kadrosuna katılımını sağlamak olduğu vurgulandı.

Talimatlar Kandil'den

Dosyada, PKK'nın üst düzey yöneticileri tarafından alınan kararların terör örgütü güdümünde yayın yapan internet siteleri üzerinden YDG-H'ya iletildiği belirtildi. Soruşturma dosyalarında ayrıca, terör örgütü lehine faaliyet yürüten legal görünümlü kurum ve kuruluşlar içerisinde çeşitli etkinlikler adı altında örgütün propagandası yapılarak, YDG-H üyelerinin kırsal alanlara gönderildiği vurgulandı.

Bölgede YDG-H'ye yönelik yürütülen soruşturma dosyalarına yansıyan bilgilerde, söz konusu illegal yapı içerisinde yer alan kişilere, terör örgütünün silahlı faaliyet gösterdiği kırsal alanlarda örgütün dönemsel stratejisi ve hedefleri içerisinde görev verildiği belirtildi

Soruşturma dosyalarına göre, terör örgütünün gençlik yapılanmasının PKK'nın kuruluş aşamasından itibaren farklı isimlerle yer aldığı, temel amacının, çocuk ve gençlerin örgütün dağ kadrosuna katılımını sağlamak olduğu vurgulandı

Gizli tanık YDG-H'yi anlattı

Soruşturma dosyasındaki gizli tanık ifadesinde, YDG-H'nin il ve ilçe gençlik meclisi, yürütme meclisi, sözcülük, saymanlık, kültür-sanat ve mahalle meclisi yapılarından oluştuğu yer alıyor.

İfadeye göre, il ve ilçe gençlik meclisindeki sorumlular, terör örgütünden aldığı talimata göre yapılacak eylemler öncesinde gençlerle yüz yüze görüşerek eylemin nerede ve ne zaman gerçekleştirileceğini anlatıyor.

Sorumlular yakalanmamak amacıyla eylemlere katılmıyor, sözcüler de deşifre olmamak için sürekli değiştirilip yerine gelen kişilere de eylemlere katılacak gençlerin isim, adres ve görevleriyle ilgili bilgi veriliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu