Avrupalı bakandan PKK ve PYD'ye tokat gibi cevap

Avrupalı bakandan PKK ve PYD'ye tokat gibi cevap


Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, “Bir bakan olarak PKK ile YPG arasında farklılık kurmam çok zor” dedi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, PKK terör örgütüne ve Kürt siyasetine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kuzey Irak’taki Barzani yönetimine yakılığıyla bilinen Rudaw’a konuşan Bakanı Kristian Jensen, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nde olabilecek bağımsızlık talebini tehdit olarak gördüğünü söyleyerek, “Ankara ile Erbil arasında yakın ilişkiler mevcut. Ancak korkum, bu yakınlaşmanın Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan etmeye kadar sürmesidir.” dedi.

“PKK Kürt sorununa daha çok zarar veriyor” şeklinde konuşan Bakan Jensen, “Bir bakan olarak PKK ile YPG arasında farklılık kurmam çok zor” diye konuştu.

İşte Rudaw’da yayınlanan o röportajın ilgili bölümleri:

“Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye, Kürdistan Bölgesi’nin olabilecek bağımsızlık talebini kendilerine karşı bir tehdit olarak görüyor. Bununda nedeni Türkiye’deki Kürtler’in de bağımsızlık talebinden korkuyor olması. Böyle bir sonuçta Türkiye’deki Kürtler de, ”Onlar devlet kurabiliyorsa biz de kurabiliriz?” sorusunu kendilerine sorabilirler.

Evet ama Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’yle yakın ilişkileri var. Resmi olarak Bağdat’a Kürdistan’ın bağımsızlık talebine karşı bir uyarıda bulunulmadı…

Doğru! Ankara ile Erbil arasında yakın ilişkiler mevcut. Ancak korkum, bu yakınlaşmanın Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan etmeye kadar sürmesidir.

Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye bu savaşta 2 ucu keskin kılıç durumunda. Türkiye IŞİD’e karşı savaşta çok önemli bir role sahip. Sınırlarlarını kapatarak örgüte katılımların önüne geçilmesi gibi önemli bir role sahip. Bir diğer önemli rolü ise,Türkiye’nin sahip olduğu hava gücüyle örgüte karşı operasyon düzenleyebilmesidir.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde bir güvenlik kordonu oluşturabilir mi?

Ankara bunu iki gerekçeyle yapabilir. İlki, yaklaşık 2 milyon göçmenin yerlerine dönmesi için, ikincisi ise, Kürt tehdidini sınırdan uzaklaştırmak için.

Bazı analistler, Recep Tayip Erdoğan’ın IŞİD kanalıyla operasyon yaparak PKK’yi zayıflatmaya çalıştığını düşünüyor…

PKK, Suruç’taki intihar saldırısından sonra, yaptığı açıklama ve eylemlerle dikkatleri tekrar üzerine çekti. Uluslararası kamuoyununda bu konuda elini bağladı diyebiliriz. Zira her ülkenin terör saldırılarına karşı topraklarını korumaya hakkı vardır. PKK, yaptığı saldırılarla Erdoğan’a yeşil ışık yakmış oldu.

O halde PKK’nin saldırılarının Kürtler’in çıkarına olduğuna inanmıyorsunuz?

Halihazırda PKK Kürt sorununa daha çok zarar veriyor. Erdoğan da onların yaptıklarını gerekçe göstererek saldırıyor. Aynı zamanda HDP 7 Haziran seçimlerinde oldukça iyi bir sonuç elde etti. Ancak bugün ofisleri saldırılarla karşı karşıya kalmış durumda.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu