The economist'den Erdoğan'a övgüler!

The economist'den Erdoğan'a övgüler!

  • 09 Ekim 2015 17:10


Türkiye karşıtı yayın yapmayı benimseyen İngiliz basını bugünlerde çark etmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde Guardian gazetesinin 'Avrupa'nın Erdoğan'a ihtiyacı var' analizinin ardından, bugün de Economist dergisi, Erdoğan'ın Avrupa Birliği için 'vazgeçilmez bir ortak' olduğunu yazdı.

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi, Erdoğan'ın Brüksel ziyaretini değerlendirdi. Dergi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta başındaki Brüksel gezisini değerlendirerek göçmen krizinin Erdoğan'ı AB nezdinde "vazgeçilmez bir ortak yaptığı" analizini yaptı.
"Roller değişti"
Recep Tayyip Erdoğanın gezisine geniş yer veren dergi, Erdoğanın gezisinde ana gündemin Türkiye'nin AB adaylığı olmadığını, Türk bakanların AB'nin Türkiye'ye, Türkiye'nin AB'ye olduğundan daha fazla ihtiyacı olduğunu söylediğini ve artık rollerin değiştiğini yazdı.
"Avrupa'nın mülteci beceriksizliği"
AK Parti'nin 1 Kasım'daki seçimde, mecliste çoğunluğu sağlamak için mücadele ettiğini vurgulayan Economist, Türk liderlerin uzun yıllardır Avrupayı rica eden taraf olarak ziyaret ettiklerini ve insan hakları konusunda olumsuz bir tutumla karşılaştıklarını ancak bugün Avrupa'nın mülteci krizini beceriksizce yönetmesi nedeniyle Erdoğan'ın fazlasıyla öne çıktığını vurguladı.
"Erdoğan'ın görüşmeleriyle AB müzakereleri başarıya ulaşabilir"
Erdoğan'ın Brükselde AB'den Türk vatandaşları için vize muafiyetinin yanı sıra ekonomik yardım ve enerji alanında işbirliği de istediğini belirten dergi, AB liderleri ve Erdoğan'ın bu görüşmelerin ardından, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde son on yılda başarılandan daha fazlasını elde edebileceklerinin mümkün olduğu yorumunu yaptı.
Anlaşmanın koşullarının mültecilerin yerleştirilmelerine yönelik kapsamlı bir anlaşma ile Türkiye'nin sınırlarını daha sıkı kontrol etmesi karşılığında Avrupa'dan maddi destek alması olabileceğini olduğunu vurgulayan dergi, ancak bu durumun AB'nin Türkiye'ye NATO gibi yaklaşması riskini taşıdığı bunun da ortak çıkarlara dayalı stratejik bir müttefik ilişkisi anlamına geldiğini oysa AB'nin, potansiyel bir üyesinin içindeki gelişmelere de uyum sağlamasının önemine dikkat çekti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Kaos referandumunun sonuçları 3 gün içinde açıklanacak!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu