Bahriyede yeni bir başlangıç: GENESİS

Bahriyede yeni bir başlangıç: GENESİS

  • 08 Ekim 2015 14:21


Gemilerin savaş yeteneğini artırmak için Türk mühendislerce hayata geçirilen 'GENESİS' yani Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi, donanmanın beynini tamamıyla yerlileştirdi.

Gemideki mevcut donanımın imkanlarından en iyi ölçüde yararlanmayı sağlayan GENESİS, düşmandan gelen bütün tehditlere karşı kendi çözümünü otomatik olarak geliştiriyor.  Örneğin bir gemiye düşman denizaltısından bir torpido ateşlendiğinde sistem, durumdan asgari zararla kurtulabilmek ya da tehdidi etkisiz hale getirebilmek için geminin nasıl davranması gerektiğini tayin ediyor. Filodaki diğer gemilerle koordineli halde çalışmayı kolaylaştıran GENESİS, birçok tehdidin yapay zeka ile bertarafını sağlayan yetenekleri sayesinde mürettebat tasarrufuna da imkan tanıyor. 

Durum farkındalığını artıran, hava savunma, yüzey muharebe, denizaltı savunma harbi ve elektronik harp desteği gibi yazılımları da içeren paket, modern savaşın bütün yöntemlerini kullanıcısına sunuyor. 80'lerin başından 90'ların sonuna dek kullanılan SAPAN, KALYON ve MİLKON gibi sistemlerin gelişmiş milenyum versiyonu olan ve İngilizcede 'yeni bir başlangıç' anlamına gelen HAVELSAN üretimi GENESİS, bahriyede gerçekten de yeni bir dönemi başlattı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu