Bakan Gürcan: Benim için büyük bir şeref

Bakan Gürcan: Benim için büyük bir şeref


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Gürcan, Aile Sosyal Destek Programıyla (ASDEP) ilgili soru üzerine, aile destek hizmetlerinin kamu politikalarında paradigma değişimi olduğunu söyledi.

ASDEP ile ilgili kendisine Twitter üzerinden çok mesaj geldiğine değinen Gürcan, "Bin 500 kişilik kadromuz şu an hazır, işleme de geçtik. Türkiye genelinde 7 bin personele ihtiyacımız var ama adım adım önce pilot bölgelerden başlıyoruz. Zaten 2 pilot bölgesi bitti, temelde 6 bölgede başlatıldı şimdi onu 14 ilde başlatıp, sonrasında da devam edeceğiz" diye konuştu.

Güvenlik butonunun kullanımında, basıldığı anda ulaşılması belli bir süre gerektirdiği için sorunlar yaşandığını belirten Gürcan, "Elektronik bilekliğe dönüştürdük, onun daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Mahkeme kararıyla veriliyor. Şu ana kadar dört vakamız var. Dört vakada da takip ediliyor" ifadelerini kullandı.

Gürcan, "Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinden (ŞÖNİM) yaklaşık 85 bin kişi yararlanmış. Bunun 65 bini kadın, 18 bini de çocuk, 2 bin kadar da erkek yararlanıcımız var" dedi.

"Daha önceki normal değildi, normal olan bu"

"Başörtülü ilk bakan" olması hatırlatılarak, bunun nasıl bir duygu olduğu ve kamuoyundaki yansımalarının sorulması üzerine Gürcan, "Öncelikle benim için büyük bir şeref. Bu bir normallik, bir lütuf değil, bu bir başarı da değil bu bir normale dönmek" dedi.

Gürcan, olumsuz tepkilerin de yapıldığına dikkati çekerek, "Ben konuşmaya bile değer görmedim. O da insanların bakışı özellikle köşe yazarlarında. Yani başörtülü bir hanımın 'olsa olsa mutfak işinden anlayacağı'. Hani vücut ölçüleriyle, görüntüsüyle, kadınların karakteri ve kişiliğinin ya da performansının kendi zihinlerinde algılayan bir tutum sergilediler. 'Herkes kendi seviyesine göre davrandı' diye düşünüyorum. Alınmadım da çok da dert etmedim, ben işimi yapıyorum ama önemli bir süreçti, bunun bana nasip olması da büyük bir lütuf" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Ayşe Özturk

    13 Ekim 2015 04:00

    Cevap Ver

    Davutogluna can kurban ama bu kadına bu serefı vermesı konusunda basortululer haklarını helal etmıyor. 6 ay oncesıne kadar kısa eteklı makyajlı sacları kırmızıya boyalı bu kadından baskası yokmuydu?

Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu