Irak'ın DAEŞ ile savaşında yeni koalisyon arayışları

Irak'ın DAEŞ ile savaşında yeni koalisyon arayışları


Bağdat yönetiminin Rusya'nın Irak'ta operasyon yapmasına sıcak baktığını dillendirmesinin arkasında uluslararası koalisyonun DAEŞ'i bitirmede başarısız olduğu gerekçesinin yattığı belirtiliyor.

BAĞDAT - HAYDAR HADİ

Bağdat yönetiminin Rusya'nın Irak'ta operasyon yapmasına sıcak baktıklarını dillendirmesinin arkasında ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Irak'ta DAEŞ'i bitirmede "başarısız" olduğu gerekçesinin yattığı belirtiliyor.

Iraklı siyasi analist Menaf el-Musevi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bağdat'ta oluşturulan dörtlü koalisyon ve Rusya'nın muhtemel hava saldırıları sonucu ülkede "iç bölünmenin" yaşandığı ve bunun bir krize dönüşebileceği uyarısından bulundu. Musevi, "Dörtlü koalisyon Irak için bir emrivaki oldu" dedi.

Irak, neden bu koalisyona ihtiyaç duyuyor?

Musevi, "DAEŞ, uluslararası tehdit haline geldi. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Irak'taki DAEŞ mevzilerine yönelik hava saldırısında ve DAEŞ'in bitirilmesi noktasında başarısız oldu. DAEŞ'in koalisyon sonrası ele geçirdiği bölgelerin sayısı koalisyon öncesine göre daha fazladır. Ayrıca bazı koalisyon liderlerinin DAEŞ ile mücadelede 'stratejik hatanın' olduğunu itiraf etmesi Irak hükümetini yeni alternatifler bulmaya yöneltti" değerlendirmesinde bulundu.

İbadi, Rusya'dan vazgeçer mi?

Musevi, Başbakan İbadi'nin ABD'nin söz konusu kaygıları ve olası baskıları sonucu Rusya'nın muhtemel hava saldırıları talebinde bulunmaması ve pozisyonunu ABD'den yana kullanmasıyla ilgili soru üzerine, "Rus güçlerinin Suriye'de olduğu gibi Irak'ta henüz fiili varlığı ve askeri icraatı söz konusu değil. İbadi yönetimi ABD ile güvenlik anlaşması ve koalisyon güçleriyle yürüttüğü çalışmalarından vazgeçmeyecek" yanıtını verdi.

"ABD'nin ciddiyetsizliği"

Siyasi analist Hişam el-Kindi de ABD'nin DAEŞ ile mücadelede "ciddiyetsizlik ve güvensizlik" imajı verdiğini savunarak, "ABD'li yetkililerin Irak güvenlik güçleri ve liderlerine yönelik hayal kırıklığı yaratan açıklamaları, silah anlaşmalarına sadık kalmaması Irak'ı başka ittifak arayışlarına itti" diye konuştu.

"Rusya'nın Irak ile silah anlaşması ve alışverişi tarihi ABD'ye göre daha iyidir. İran'ın hem Irak hem de Rusya ile yakınlığından ötürü bu dörtlü koalisyon girişimi başlatıldı" diyen Kindi, "Bu koalisyon, Irak'ta ABD ile siyasi çıkarı örtüşen ve bu yönetimin sözünden çıkmak istemeyen taraflarda kaygı yaratıyor" görüşlerini savundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu