Aaa İmam Hatibe mi gidecek?

Aaa İmam Hatibe mi gidecek?


Kadınların ve bilhassa Müslüman kadınların; gündelik deneyimlerine, toplumsal meseleleri algılayışlarına, ilgilerine, meraklarına, dertlerine, umutlarına, kaygılarına, mücadelelerine dair kendi sözünü söyleyebildiği bir bloğa gönderilen bir yazıyı sizinle paylaşmak istedik.

Yapılan reformlar ile kaliteli bir eğitim anlayışı sağlayan İmam Hatip Okulları, veliler için güzel bir alternatif oldu. Ek olarak dini eğitimde veren bu okulların varlığından rahatsız olan bazı kesimlerin tepkileriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bloğa gönderilen yazıyı sizinle paylaşıyoruz. Yorum size ait..

Mehlika’nın imam hatibe gideceğini / gittiğini öğrenenlerden bazıları, “Kendi mi istedi?” diye soruyor.

Hâlbuki Mehlika ilkokula giderken, anaokuluna giderken, kung-fu’ya, perküsyona, çocuk akademisine, yüzmeye ve izciliğe giderken böyle sormamışlardı. Muhtemelen imam hatip haricinde bir okula yollasaydım da sormayacaklardı.

Çocuğumu asla imam hatibe yollamam diyen birinin, “peki, Mehlika’ya sordunuz mu?” demesine katıla katıla gülmek istiyorum. Sen sordun mu/ soracak mısın evladına, imam hatibe gitmek ister misin diye? Demek istiyorum ki seçme hakkı sunacak mısın? Seçse izin verecek misin?

Bir de Mehlika’nın yanında hususiyetle onun fikrini değiştirmek için güya benimle kritik yapar gibi görünüp çocuğu kışkırtmaya çalışanlar var; “ama imam hatip çok zor. Orda fazladan su kadar ders var. Çocuk çok zorlanır”. Kıyamam. 

Ve elbette, imam hatipten mükemmellik beklemek durumu ve bu mükemmelliğin olmamasından ötürü ortaya çıkan imam hatipli gençlerle ilgili anlatılan korkunçlu hikâyeler var tabi. “ İmam hatip öğrencisi ama erkek arkadaşı var. İmam hatip öğrencisi ama makyaj yapıyo. İmam hatip öğrencisi ama kızlara asılıyo. İmam hatip öğrencisi ama… ..si ama.. ..si ama…” Nerdeyse tüm ise yaramazlar imam hatipte toplanmış. Nerde sorunlu bir genç var oraya gelmiş. Krolar mi dersin, seviyesizler mi, banaller mi.. vay anam! Meğer başka okullara gidenler kız kesmiyor, flört etmiyor, makyaj yapmıyor da bütün bunlar salt imam hatip öğrencilerinin başının altından kalkıyormuş.

Biri insanlara ortaokul ve lisede okuyanların çocuk ve gençlerden oluştuğunu anlatabilir mi bi’zahmet? Ha bir de imam hatibe gidenlerden evliyalık sertifikası, peygamberlik belgesi istemiyorlar. Mezun olurken de bu tur belgeler vereceklerini iddia etmiyorlar.

Çocuk devletin midir, ailenin mi diye tartışılır nicedir. Karar verdim çocuk “çokbilmiş diğerlerinindir”.

Ve son olarak evet, başarısızlarla, sonradan görmelerle dolu;  kızların okula giderken başlarını örtüp çıkışta açarak erkeklerin kollarına girdiği; ek dersleri olan, fazladan mesai yapılacak imam hatibe (umarım buradaki ironiyi gerçek zannedenler çıkmaz) Mehlika isteyerek gitti. Hem de öyle istedi ki sabahın nurunda ben uyanmadan giyinip odasını toplayıp bizi uyandırıyor. Daha önce böyle bir motivasyon hiç görmemiştim ondan.

Şimdilik böyle, sevmezsek beğenmezsek okulu değiştirebiliriz. Hatta okulu terk edip homeschool da yapabiliriz. Keyif bizim değil mi?

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu