Saraybosna direnişinin bir yıldızı daha vefat etti

Saraybosna direnişinin bir yıldızı daha vefat etti


Bosna Savaşı’nın kaderini değiştiren Yaşam Tüneli’nin ev sahibi Aliya Kolar vefat etti.

Saraybosna direnişinin sembolü tünelin başladığı evin sahibi olan Aliya Kolar Hakk'ın rahmetine kavuştu. 89 yaşında vefat eden Aliya Kolar'ı cenaze töreninde Türk Buyukelçiliği yetkilileri ve askerler yalnız bırakmadı.

ALİYA KOLAR VE YAŞAM TÜNELİ

Bosna savaşı sırasında, zor koşullar altında kazılan ve 30 Temmuz 1993'te açılan 800 metre uzunluğundaki "Yaşam Tüneli", savaş zamanında kuşatma altındaki başkent Saraybosna'ya adeta hayat vermişti.

Eski Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden Slovenya, Hırvatistan ve ardından Bosna-Hersek'e savaş ilan eden dönemin Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile işbirliği kuran Bosnalı Sırplar, Boşnak nüfusunun yoğun yaşadığı kentlere silahlı saldırılar başlattı.

 

Ülkeyi adeta "cehenneme" çeviren bu saldırılardan en fazla etkilenen kentlerden biri, bir zamanların "barış ve huzur kenti" Saraybosna oldu. Tam üç yıl boyunca kuşatma altında kalan Saraybosna'ya, kentin çevresindeki dağlarda konuşlanan Sırp birlikleri günde ortalama iki bin bomba yağdırdı. 

Bosna'daki savaşın tüm acımasızlığıyla sürdüğü ve başkent Saraybosna'nın kuşatma altında tutulduğu sırada, merhum Aliya İzzetbegoviç ve beraberindeki arkadaşlarının fikriyle BM kontrolündeki Uluslararası Saraybosna Havalimanı'na ulaşımı sağlayacak bir tünel yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda yapılan araştırmalar sonucu Boşnakların elinde bulunan İgman Dağı yakınlarında Butmir bölgesinde Kolar ailesine ait evin altından tünel inşa edilmeye başlandı.  

Tünel için en uygun yer ise kuşkusuz Kolar âilesinin evinin dibine kazılacak olan bir tünel idi. Bosna Savaşı'nda Aliya İzzetbegoviç'in oğlu Bakir İzzetbegoviç ordunun eve ihtiyacı olduğunu söyleyince, evlerini tahsis ederler. "Sadece evimi değil, tarlamı da alın, her şeyimi alın..." diyerek hiç ikiletmedi.

Kolar âilesine âit iki katlı evin altından ve Havaalanından iki taraflı kazı başladı. Gaz lambaları eşliğinde yapılan kazı çok zor şartlarda ilerledi. Mart sonunda kazılmaya başlanan  800 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde ve 1,5 metre yüksekliğindeki tünel, Temmuz sonunda bitti. 

Tünelin hayata geçirilmesiyle birlikte savaşın ve Saraybosna'nın kaderi artık değişmeye başladı. Silah, gıda, ilaç ve gereken her türlü sevkiyat bu tünelden yapılıyordu. Saraybosna Uluslararası Havaalanı'na 800 metre uzaklıktaki tünelin kazılmaya başlandığı Dobrinya Mahallesi'ndeki iki katlı ev, savaş müzesine dönüştürüldü.

 Saraybosna halkı, tünelden gelen yardımlarla direndi  ve savaşı kazandı. Bu sebeple adı yaşam tüneli oldu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu