BM'den AB'ye 'sığınmacı politikasını gözden geçir' çağrısı

BM'den AB'ye 'sığınmacı politikasını gözden geçir' çağrısı


BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd sığınmacı sorunu hakkında değerlendirme yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM), kapsamlı ve insan haklarına dayalı bir politika belirlenmezse Avrupa Birliğinin (AB) sığınmacı politikasının başarısız olacağı uyarısında bulunarak, AB'ye sığınmacı politikasını yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, yaptığı açıklamada 8 Ekim'de Avrupa'daki sığınmacı krizini görüşmek üzere bir araya gelecek AB ülkeleri temsilcilerine, sığınmacıların insan haklarının korunması çağrısında bulundu.

Zeyd, AB'nin Avrupa'daki sığınmacı krizinde sergilediği "güvenlik odaklı" yaklaşımın endişe verici olduğunu belirterek, "Sığınmacıların kayıt altına alındığı bekleme bölgeleri (hotspot), gözaltı merkezlerine benzememeli... AB ülkeleri, suçla alakası olmayan insanları uzun süreli keyfi gözaltında tutmaktan kaçınmalı" dedi.

Zeyd Raad el-Hüseyin, "Dışlama odaklı politikaların başarısız olduğu ortada. Artan sınır kontrolleri ve denetim, Avrupa'ya gelen sığınmacıların sayısını azaltmadı. Sadece onları daha tehlikeli yolları seçmeye zorladı. İnsan hakları ihlallerine, ölümlere neden oldu, çaresiz insanları insan kaçakçılarına mecbur bıraktı ve bu da insan kaçakçılarının işlerini büyütmesini sağladı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın Türkiye sınırına inşa ettiği tel örgünün sığınmacıları tehlikeli deniz yolculuğuna ittiğini ifade eden Zeyd, "Kapsamlı ve insan haklarına dayalı bir politika belirlenmezse AB'nin sığınmacı politikası başarısız olacak" diye konuştu.

Uluslararası Göç Örgütünün verilerine göre, 2015'in başından bu yana Avrupa'ya ulaşan sığınmacıların sayısı 557 bin 899'a ulaştı. Yunanistan'a ulaşan sığınmacı sayısı 421 bin 341, İtalya'ya ulaşanların sayısı 133 bin 451 oldu.

Öte yandan bu yıl Avrupa'ya gitmek isterken Akdeniz'de hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 987'ye ulaştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu