Barış yürüyüşü

Barış yürüyüşü

  • 02 Nisan 2013 06:28


Hakkari’de, iki aşiret fertleri arasında bir yıldır devam eden husumet barışla sonuçlandı.

Yaklaşık bir yıl önce Durunkaya Beldesi Pınarbaşı ve Bağlarbaşı mahallerinde ikamet eden Aydın ve İnce aileleri arasında koyun otlatma yüzünde çıkan kavgada 2 kişi silahla yaralanmıştı. Bu nedenle iki aile arasında başlayan husumet, Hakkari İl Müftüsü M. Feysal Geylani, Slehi aşireti lideri ve Hakkari kanaat önderi merhum Abdurrahman Keskin’in oğlu Durunkaya eski Belediye Başkanı Fatih Keskin, il ve ilçelerdeki kanaat önderlerinin devreye girmesiyle birlikte husumet barışla sonuçlandı. Sabah saatlerinde büyük bir araç konvoyu eşliğinde beldeye giden kanaat önderleri, ilk olarak aralarında husumet bulunan ailelerle ayrı ayrı görüştüler. Pınarbaşı Mahallesi’nde bir araya gelen kanat önderleri, daha sonra da Bağlarbaşı Mahallesi’nde bulunan Güvenir Cami’nde bir araya geldiler. Burada Aydın ve İnce ailelerini bir araya getiren kanaat önderleri, ailelerle bir süre görüştüler. Burada okunan duanın ardından bir konuşma yapan Hakkari İl Müftüsü M. Feysal Geylani, çok hayırlı bir konu için Durankaya beldesinde toplandıklarını belirtti. Geylani, “Cenab-ı Hak, ‘bütün müminler birbirlerinin kardeşidir’ buyurmuştur. Biz akrabayız ve bir birimizin din kardeşiyiz. En hayırlı iş barıştır. Allah birlik ve beraberliğimizi korusun. Bu barışın kapısını açmaya vesile olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Slehi aşireti lideri ve Hakkari kanaat önderi merhum Abdurrahman Keskin’in oğlu Durunkaya eski Belediye Başkanı Fatih Keskin ise, barış toplantısına Durunkaya’dan, Hakkari’den, Üzümcü köyünden ve Yüksekova ilçesinden katılan kanaat önderlerine teşekkür etti. Keskin, “Biz burada Allah razısı için bir arada bulunuyoruz. Biz barış ve kardeşlik için buradayız. Hak, hukuk, adalet kaybolmasın diye buradayız. Barış dünyanın en güzel duygusudur. Barış; anne, baba ve insanın her şeyidir. Barış sükûnet getirir, bereket ve huzur getirir. Ben burada bu kalabalığı görünce gerçekten çok duygulandım, demek ki rahmetli babamın sizi bir arada tutmayı bilmiş ki burada yüzlerce kişi var. Biz büyük bir kavimiz ve bizim hiçbirimizin birbirimizden farkı yoktur. Ben hacılarımıza, hocalarımıza, kanaat önderlerimize, aile büyüklerimize, köy muhtarlarımıza ve emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

“ÇİFTE BARIŞ SEVİNCİ YAŞIYORUZ”
Konuşmasında belde sakinlerine de seslenen Keskin, “Bizlerin birbirimizden bir farkı yoktur. Kız vermiş kız almışız, akrabayız. Fitne ve fesatlıkta uzak durun, birlik ve beraberliğinizi koruyalım. İnşallah burada yaptığımız bu barışımız şu anda Türkiye’de kardeş kanını durdurmak için, Kürt-Türk kardeşliğimizi sonuna kadar devam ettirmek için başlatılan barış sürecine de vesile olur. Bizler bu toprakların üzerinde yaşayan insanlarız. Bu topraklara barış gelmediği zaman Türkiye’ye de gelmez. Doğu Güneydoğu rahatlamadığı sürece Türkiye’de rahatlanmaz. Biz birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde olmak zorundayız. Biz hepimiz bir geminin içindeyiz, bu gemi batarsa hepimiz boğuluruz. Biz hepimiz kardeşiz, inşallah şu anda bulunduğumuz camide dua edelim, bu kardeş kanı dursun. Annelerin gözyaşları dursun. Huzur ve sükûnet gelsin, tek temennimiz budur” şeklinde konuştu.

Keskin ve beraberindeki kanaat önderleri, camide yaptıkları barış toplantısının ardından, büyük bir araç konvoyu ile Pınarbaşı Mahallesi’ne giderek Aydın ve İnce ailelerini bir araya getirerek barışı sağladılar. Barış toplantısına Hakkari merkez başta olmak üzere, Üzümcü köyü ve Yüksekova ilçesinden yaklaşık 600 kişi katıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu