AB ile Türkiye den ortak çalışma grubu

AB ile Türkiye den ortak çalışma grubu


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel temaslarında sığınmacı krizinin çözümünde işbirliği için AB ile Türkiye arasında "ortak çalışma grubu" kurulması kararlaştırdı.

Belçika Kralı Philippe'nin davetlisi olarak Belçika'nın başkenti Brüksel'e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüşmeler yaptı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacı krizinin çözümünde işbirliği için Türkiye’ye önerdiği “eylem planı” taslağı gelecek günlerde taraflar arasında müzakere edilecek. Bu amaçla AB'den Türkiye'ye üst düzey ziyaretler yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel’de AB kurumlarının liderleriyle yaptığı görüşmelerin olumlu bir havada gerçekleştiğini belirten kaynaklar, görüşmelerde sığınmacı krizinin çözülmesi için önem taşıyan Suriye'de siyasi çözüm çabalarının, güvenli bölge önerisinin ve Suriyeli sivillerin korunmasının de ele alındığını kaydettiler.

Türkiye’nin beklentileri

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Türkiye, AB'nin geç de olsa mülteci krizinin çözümü için harekete geçmesini memnuniyetle karşılarken, işbirliğinin "gerçekçi" ve "sürdürülebilir" bir temelde olması gerektiğini vurguluyor. AB'nin Türkiye’ye sunduğu öneriler, sığınmacı krizinin çözümüne dönük olarak, Suriyeli mülteciler için Türkiye'de yeni imkanların oluşturulması, mültecilerin bir bölümünün AB ülkeleri tarafından kabul edilmesi, Türkiye'de kalan sığınmacılar için AB'nin mali yardımda bulunması, sınır güvenliğinin güçlendirilmesi ve kaçakçılarla daha etkili mücadele gibi unsurları içeriyor.

Mali yardımda belirsizlik

Edinilen bilgilere göre AB, Türkiye için yaklaşık 1 milyar avroluk yardım telaffuz ederken, bunu hangi kaynaklardan sağlayabileceğini şu ana kadar netleştirmedi. Söz konusu paranın, AB üyelik sürecinde Türkiye için ayrılan fonlardan sağlanmasına ise Türkiye karşı çıkıyor.

Vize muafiyeti

Avrupa Birliği'nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirmesi konusu da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüşmesinde Türk tarafının gündeme getirdiği başlıklar arasında yer aldı. AB kurumlarının liderleri, genel olarak Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanmasına paralel olarak vize muafiyetine, şartların yerine getirilmesi ile birlikte sıcak bakıyor.

PKK ile mücadele

Görüşmelerde Türk tarafı, AB tarafından terör örgütü olarak tanınmasına karşın PKK'nın bazı Avrupa ülkelerinde himaye ediliyor olması ve Birliğin söz konusu terör örgütünün eylemlerine yeterli düzeyde tepki vermiyor olmasını da masaya getirdi. Türkiye, özellikle PKK'nın finans kaynakları ile mücadele konusunda Avrupa'dan çalışma beklerken, AB liderlerinin de görüşmelerde Türkiye'nin bu talebine olumlu yaklaştığı belirtildi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu