Air France yöneticilerine protesto ve saldırı

Air France yöneticilerine protesto ve saldırı


Air France'ın 2 bin 900 kişi hakkında işten çıkarma kararı almasından sonra yüzlerce çalışan yöneticilere fiziksel saldırıda bulundu.

Dün yapılan Air France yönetim kurulu toplantısında toplu işten çıkarma kararı alınmıştı.
 
2 bin 900 kişi hakkında işten çıkarma kararı alındığını öğrenen yüzlerce çalışan binaya gelerek yöneticilere fiziksel saldırıda bulundu. Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey ile eylemde gömleği parçalanan İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ve yöneticilerden Pierre Plissonier binayı terk etmek zorunda kaldı.
 
Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT Başkanı Philippe Martinez ise RTL radyosuna verdiği röportajda , Air France'de eski yönetimlerinde de benzer kurtarma planları sunduğunu ve bu planların hep işten çıkarmalara neden olduğunu ve artık farklı bir çözüme ihtiyaç olduğunu vurguladı.
 
Japonya seyahati öncesi havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Manuel Valls ise şirketin ilerleme planını reddeden sendikaları sorumlu olmaya davet ederek "Uyum sağlamak için ilerlemek lazım. Bu konuda bir statüko oluşturmak mümkün değil. Aksi takdirde bütün çalışanlar bundan zarar görür" ifadesini kullanmıştı.
 
Air France çalışanların üye olduğu sendika yönetimi 2016-2017 yılları arasında mali kriz nedeniyle 2 bin 900 çalışanını işten çıkartmayı planladığı duyurmuştu. Plana göre şirket, 2016-2017 yılları arasında 300 pilot, 700 kabin görevlisi ile yaklaşık bin 900 yer görevlisinin işine son verecek. Air France ayrıca zarar eden bazı destinasyonları kapatmayı planlıyor.
 
Şirket yönetiminden önceki akşam yapılan açıklamada ise şirketin ''giderek zorlaşan rekabet koşullarını'' gerekçe göstererek personel sayısında indirime gitmeyi planladığını teyit etmişti.
 
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız ulusal havayolu şirketi Air France'daki işten çıkarmaları protesto edenlerin yöneticilere uyguladığı fiziksel şiddetin kabul edilemez olduğunu söyledi.
 
Hollande, Fransa'nın kuzeyindeki Le Havre kentindeki bir etkinlikte basın mensuplarına Air France'daki işten çıkarmalarla ilgili değerlendirmede bulundu.
 
"Air France'ın 2 bin 900 kişiyi işten çıkarma kararıyla ilgili olarak çalışanların yöneticilere uyguladığı fiziksel şiddetin asla kabul edilir bir tarafının olmadığını" ifade eden Hollande, sosyal diyaloğun şiddet olayıyla sekteye uğradığını kaydetti.
 
Başbakan Manuel Valls de dün yaptığı açıklamada, olayın tam bir skandal olduğunu dile getirmiş ve Air France yönetimine desteğini belirtmişti.
 
Charles de Gaulle Havaalanındaki Air France'ın merkez binasında yapılan toplantı sırasında 2 bin 900 kişi hakkında işten çıkarma kararı alındığını öğrenen yüzlerce çalışan binaya gelerek yöneticilere fiziksel saldırıda bulunmuştu. Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey ile eylemde gömleği parçalanan İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ile yöneticilerden Pierre Plissonier binayı terk etmek zorunda kalmıştı.
 
Dünkü olayın ardından Bobigny Savcılığı da olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.
 
Air France çalışanların üye olduğu sendika yönetimi yaşanan mali kriz nedeniyle 2 bin 900 çalışanın işten çıkartılmalarının planladığını duyurmuştu.
 
Plana göre şirket, 2016-2017 yılları arasında 300 pilot, 700 kabin görevlisi ile yaklaşık bin 900 yer görevlisinin işine son verecek. Air France ayrıca zarar eden bazı uçuş destinasyonlarını da kapatacak.
 
Şirket yönetiminden geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ise şirketin "giderek zorlaşan rekabet koşullarını" gerekçe göstererek personel sayısında indirime gidilmesinin planladığını teyit etmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu