208 bin sığınmacı Ege'den geçti

208 bin sığınmacı Ege'den geçti


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin verdiği bilgilere göre, bu yıl 208 bin sığınmacı botlarla Türkiye üzerinden Midilli Adası'na geçti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Yunan adaları üzerinden AB topraklarına giden sığınmacıların sayısını açıkladı. Kuruluşun verilerine göre, bu yıl içerisinde 208 bin sığınmacı botlarla Midilli Adası'na gitti. BM Yüksek Komiserliği, Türkiye toprakları yakınındaki adanın sığınmacıların ana istikameti olduğunu vurguladı.
 
Kos'a geçenler
 Bodrum'un karşısındaki Kos Adası'na giden sığınmacıların sayısının ise 40 bin dolayında olduğu bildirildi.Sığınmacıların yüzde 70'inin Suriyeli, yüzde 18'inin Afgan ve yüzde 3'ünün de Pakistanlı olduğu bilgisi verildi. Sığınmacıların üçte ikisinin de erkek olduğu vurglandı. Ege adaları üzerinden Yunanistan'a gelen sığınmacıların toplam sayısının ise 390 bin olduğu belirtildi. Eylül ayı sonuna kadar İtalya'ya 131 bin sığınmacının geldiği, bunların çoğunun Eritre, Nijerya ve Somali gibi Afrika ülkelerinden olduğu ifade edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kurban fiyatlarında orta yol bulunacak
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
Mescid-i Aksa'da namaz sonrası müdahale

Hava Durumu

30°
Detaylı Hava Raporu