İsrail'le cihat yapmak caiz değildir !

İsrail'le cihat yapmak caiz değildir !


Mısır Diyanet Bakanlığı, yaptığı açıklamada imamlardan ve hatiplerden, komşu ülke olması sebebiyle İsrail ile durumları normallestirmelerini istedi

Mısır Diyanet Bakanlığı, İsrail'in komşu ülkelerden biri olduğunu ve İslamın komşulara iyi davranmayı emrettiğini gerekçe göstererek ülkedeki imam ve hatiplerden İsrail ile normalleşme sürecine gitmelerini istedi.

Mısır Diyanet Bakanlığı, Mısır'ın bazı bölgelerinde farklılıklar ve ortak kültürler eğitimi veren bir merkezde kurslar düzenliyor. Bu eğitim kursları, yeni hatip ve imamların eğitilmesini hedefliyor. Bakanlık, imamların daha önceden eğitim almadıkları konularda da eğitim veriyor. Kurslar yeni eklenen derslerde komşu ülkelerle ve özellikle İsrail ile ilişkileri konu almaya başladı. Bu yeni dersler haftada "sadece iki saat" (!) yer alıyor ve dönem sonundaki sınavlarda bu konudan soru sorulmuyor. 

Henüz yeni bir imam olan Şeyh Selame İbrahim, yeni dersler hakkında şunları söylüyor: "İslam dini; affetme, barış ve tolerans dinidir. Bu sebeple, İsrail ne hata yaparsa yapsın, bizim için komşu bir devlettir. Ve Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bize komşuluğu vasiyet etmiştir. Kudüs'un özgürleştirilmesi sorusuna gelince; evet bu bir gün gerçekleşecek, ama komşularımıza saygı göstermeli, insanları buna ikna etmeliyiz. Çünkü bu Peygamberin vasiyetidir ve Yahudilerle savaş veya cihadın konuşulması dahi caiz değildir. Çünkü biz onlarla bir barış antlaşması yaptık, yapılan anlaşmanın bozulması sözkonusu bile değildir. Onlarla aramızdaki ilişkilerin karşılıklı dürüstlük, muhabbet ve barış üzerine devam etmesi gereklidir. Çünkü Hz Paygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Hz Cebrail aleyhisselâm bana komşu hakkında o kadar aralıksız tavsiyede bulundu ki komşuya varis kılacağını zannettim."[Buhari, Edeb 28; Müslim, Birr 140, (2624); Ebu Davud, Edeb 132, (5151); Tirmizi, Birr 28, (1943)] Ayrıca Hz Peygamber (s.a.v.); kim ki komşusunu incitirse onun ancak Allah'a ve ahiret gününe inanmayan bir gayri Müslim olacağına işaret etti. Barışta, muhabbette, adalette model olmamız ve komşularımıza saygı göstermemiz gerekir."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

 • misafir

  12 Eylül 2013 12:12

  Cevap Ver

  Ne yani sanki bu ülke diyanet işleri veya yetkililer,israille cihat farz demiş gibi mısır'a eleştiri yapıyorsunuz.Çok tuhaf.

 • Hatice Çakmak

  12 Eylül 2013 10:57

  Cevap Ver

  Bu Hıristiyan ahlakıdır... Biz müslümanız Elhamdülillah... Komşuluğa riayeti de biliriz, zalime karşı çıkmayı da. Sapla samanı karıştırmayınız.

 • Abdullah Yazıcı

  12 Eylül 2013 10:54

  Cevap Ver

  Bu nasıl saçma bir mantıktır? Şimdi de İsraille kanka mı olacaz?

Gündem
İsrail kendisine bir tampon bölge oluşturmak istiyor
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Şii ve Sünni koalisyonlarından IKBY referandumuna ret

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu