Halkın terk ettiği evlere PKK'lılar yerleşiyor

Halkın terk ettiği evlere PKK'lılar yerleşiyor


Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan 9 günlük sokağa çıkma yasağının ardından çatışmaların yaşandığı mahallelerde yeniden hendekler kazan PKK'lılar, halkın terk ettiği evlere yerleşerek mevzi olarak kullanıyor.

Cizre'de yaşanan 9 günlük sokağa çıkma yasağının ardından çatışmaların yaşandığı mahallelerde PKK'lıların yeniden hendekler kazarak patlayıcı yerleştirmesi ve çatışmalara hazırlık yapması halkı tedirgin ediyor.

Yaşanacak olası çatışmalardan etkilenmek istemeyen Nur, Cudi, Yafes ve Sur mahalle sakinleri evlerini terk edip daha merkezi yerlere giderken, boşaltılan evlere PKK'lılar tarafından el konulduğu ve mevzi olarak hazırlandığı belirtildi.

Cudi ve Nur mahallesinde oturan birçok aile toplu halde mahalleden çıkmak isterken bunu duyan PKK'lılar yanlarına giderek bunları tehdit ederek vazgeçirmeye çalışıyor.

Bu mahalleleri terk eden birçok aile Cizre civarındaki köylere yerleşirken, bazıları ise diğer illere göç ediyor.

Cudi Mahallesindeki evini terk eden ve güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen bir mahalle sakini şahit olduğu manzarayı şöyle ifade etti: "Biz sokağa çıkma yasağından sonra eşyamızı almadan olayların yaşanmadığı merkezi bir mahalleye taşındık. Bir hafta sonra eve gidip zaruri ihtiyaçlarımızı almak istedim. Ancak evde karşılaştığım manzara karşısında adeta şok oldum. PKK’lılar evimin kilitlerini kırmış ve eve yerleşmişlerdi. Salona girdiğimde 30 civarında yaralı elemanlarını yerleştirmiş ve tedavi ediyorlardı. Ve bahçeye girdiğimde bodrum katınının penceresinden bodrumda çok sayıda çatışmalarda ölmüş militanların cesetlerini gördüm. Kimse beni görmeden evden uzaklaştım ve evden tek bir eşyamı almadan geri döndüm."

Evlerin duvarlarını kırarak evleri birleştirmişler

Cudi Mahallesinde yaşayan E.C. ise tanık olduğu olayları şöyle anlattı: "Mahallede sadece 2,3 sokakta bulunan 150'den fazla evin bahçe duvarlarını delerek geçişlerini buralardan yapıyorlar. Bu evlerin çoğunun sahibi ya terk etmiş ya da örgüt zorla onları evlerden çıkarmış. Bu söylediklerimi bütün mahalle sakinleri biliyor ve bundan dolayı çok tedirginler. Fırsatını bulan buradan kaçıyor."

Yeni hendek ve barikatlar oluşturuluyor

PKK’lılarınbaşta Nur ve Cudi olmak üzere Yafes ve Sur mahallelerinde karanlığın çökmesi ile sokak ve caddelerde yeni hendekler kazarak patlayıcı yerleştirdiklerini belirten E.C., hendeklerin yanı sıra yeni barikatlar da kurulduğunu ve bu durumun bütün mahalle tarafından bilindiğini söyledi.

Nur, Cudi, Sur mahallerinin bazı sokak ve caddelerinde hendek kazma ve barikat kurmaların gündüz ortasında da devam ettiğini ifade eden E.C. buralarda silahlı kişilerin nöbet tuttuğunu da sözlerine ekledi.

Hendek ve barikat kurmalar olayların yaşanmadığı mahallelere taşınmak isteniyor

Dağkapı, Alibey mahalleleri başta olmak üzere merkezdeki mahallelere hendekler kazılarak ve barikatlar oluşturularak gerginliğin bu mahallelere de taşınmak istendiğini dile getiren E.C., Alibey Mahallesindeki sokaklara hendek kazmak isteyen PKK'lılara engel olan mahalle sakinlerinin tehdit edildiğini söyledi.

PKK evlerini terk edenlerin evlerine el koyarak yerleşiyor

İsminin yazılmaması kaydıyla konuşan bir Yafes Mahallesi sakini ise, PKK’lıların Cudi ve Nur mahalleleri başta olmak üzere olayların yaşandığı mahallelerde evlerini terk edenlerin evine el koyarak dağdan inen militanlarını ve üyelerini yerleştirip mevzi yaptığını belirterek, "Bazı evleri de tehdit ederek boşaltıp silah ve mühimmat deposu olarak kullanıyorlar. Sokağa çıkma yasağından sonra diğer il ve ilçelerden gelen PKK'ya yakın bir sendikanın üyesi doktorlar, Cudi, Nur ve farklı mahallelere dağılarak bazı evlerde bulunan yaralı PKK'lıları tedavi ettikleri biliniyor. Aslen Mardin Araplarından olan ve Kobani’ye gidip PYD saflarında savaşan bir kişi, mahalleye yerleşip buradaki militanları eğitip örgütlüyor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Yemen Başbakanı'ndan İran'a suçlama

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu