Başbakan Davutoğlu BM'de konuştu

Başbakan Davutoğlu BM'de konuştu


Başbakan Davutoğlu, BM Dünya İnsani Zirvesi'nde konuştu. Mülteci krizine ilişkin "Artık gözümüzü kapatamayız" diyen Davutoğlu, "G-7, G-20 zirveleri yapıldı ancak şimdi, G-Herkes girişimini ortaya koymamız lazım" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu BM İnsani Zirvesi'nde konuşuyor. Konuşmadan satırbaşları şöyle:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Dünya İnsani Zirvesi'nde konuştu. Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Bütün insani aktörlerin açık ve net bir şekilde gündemi belirlemeleri gerekmektedir. BM Genel Sekreteryası'na bu süreçte güveniyoruz.

"Mülteci krizine ilişkin yeni fikirlerimiz var"

Cenevre'deki küresel müzakereler, deneyimler ve çıkarılan derslerle birlikte biz bu ortak girişime katkı yapmaya hazırız. Bu bağlamda bazı fikirlerimizi de paylaşmak istiyoruz. Bizim insani yardım yapımızı güçlendirmemiz gerekiyor.

Çatışma bölgelerine, tıbbi yardım yapmak, bir diğer mesele ise, oradaki halkın eğitimini ve kalkınmasını düşünmek zorundayız. BM, mültecilere istatistik olarak, rakamsal olarak bakıyor, ancak bu insanların bir yaşam hakkı var. 50 bine yakın okul çağı çocuk var. BM'ye bazı üye ülkelerin toplam nüfusundan bile fazla mülteciden bahsediyoruz.

Bazı şehirlerimizde Suriyelilerin nüfusu Türk nüfusunu geçmiştir. Kilis'in yüzde 54'ü Suriyeli, yüzde 46'sı Türk vatandaşlardan oluşuyor.

G-Herkes girişimini ortaya koymamız lazım

0Bu zamana kadar G-7, G-20 zirveleri yapıldı ancak şimdi, G-Herkes zirvesi yapmamız lazım, G-Herkes girişimini ortaya koymamız lazım. Bu bağlamda tüm üye ülkeleri İstanbul'da gerçekleşecek olan zirvede görmek istiyoruz. Artık gözümüzü mülteci krizine kapatamayız.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu