Teşrik tekbirlerini unutmayalım

Teşrik tekbirlerini unutmayalım

  • 22 Eylül 2015 21:34


Kurban Bayramının önemli şiarlarından olan Teşrik Tekbirleri, yarın sabah namazından itibaren başlayıp, bayram süresince namazlardan sonra getirilmeye başlanacak.

Teşrik Tekbirleri Kurban Bayramının önemli şiarlarındandır. Teşrik Tekbirlerinin, Arefe günü Sabah Namazından başlayıp, bayramın dördüncü günü  ikindi namazına kadar, her farz ve nafile namazlardan sonra, en az bir defa getirilmesi sünnettir.

Teşrik tekbirleri, Hanefilerde; ‘Allahu ekber Allahu ekber, La ilahe illallah vallahu ekber, Allahu ekber ve lillahil hamd’ şeklindedir. Şafiilerde ise, baştaki  ‘Allahu ekber’ üç defa söylenir.

Peygamber Efendimiz (sav), sahabeleriyle beraber Bayram namazını kılmak için mescide giderlerken, toplu halde ve sesli olarak Teşrik Tekbirleri getirirlerdi.  

Kurban Bayramının kutlandığı günlerde, Müslümanların evde, çarşıda, pazarda ve sokaklarda Teşrik Tekbirlerini sesli olarak getirmeleri sünnettir. Bayanlar ise tekbirleri sessiz getirirler.

Öte yandan Hac ibadeti için Kutsal topraklarda bulunan hacı adayları, Bayramın birinci günü Öğle namazından itibaren, Teşrik Tekbirleri  getirmeye başlarlar. Öğle namazından önceki zamanlarda ise Telbiye getirirler.

Günümüzde Teşrik Tekbirlerini sesli olarak getirmeye her ortam müsait olmadığından,  tüm Müslümanların sessiz de olsa, anılan her ortamlarda, bu tekbirleri getirmekten geri durmamaları ve ihmal etmemeleri gerekir.   

Bunula birlikte,   cami, medrese, cemiyet, dernek ve benzeri  uygun  ortamlarda, Teşrik Tekbirlerinin sesli olarak getirilmesi, Bayramdan en güzel hazzın alınmasına ve Müslümanların bayram kutlamalarına coşku katacaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu