Suriyeliler: Biz üreticiyiz, tüketici değil

Suriyeliler: Biz üreticiyiz, tüketici değil


İstanbul'da çeşitli işlerde çalışan Suriyeliler, "Biz burada onların parasını almak için değil çalışmak için bulunduğumuzu göstermek istiyoruz. Biz üreticiyiz, tüketici değil” diyor

Suriye'de beş yıl önce başlayan iç savaşın yıktığı yuvalar, evsiz bıraktığı insanlar ve göçe zorlanan ailelerin her biri ayrı bir hikaye barındırıyor. Şu ana kadar 5 milyona yakın Suriyeli'nin ülkesini terk ettiği belirtiliyor. Bunların yarısına yakını Türkiye'de yaşıyor. Türkiye'ye gelen Suriyeliler, kamplarda kalanlar, dışarıda evsiz barksız barınmaya çalışanlar, başkalarının işlerinde çalışanlar, kendi işini kurup kiraladıkları evlerinde kalanlar şeklinde sınıflandırılıyor. 

Özellikle buldukları işlerde ve kendi kurdukları iş yerlerinde çalışan Suriyelilerin bir mesajı var: “Biz Türklere burada onların parasını almak için değil çalışmak için bulunduğumuzu göstermek istiyoruz. Biz üreticiyiz, tüketici değil”.

Türkiye'ye göç eden Suriyelilerden biri de Mouneer Kalthoum ve ailesi. Kathoum buraya Ocak’ta ulaştı. Şiddetli çatışmalar sebebiyle, o ve ailesi yaklaşık bir yıl önce Halep’teki evlerinden çıkmak zorunda kaldılar. Eşinin babasının yaşadığı küçük bir köye yerleştiler. Hükümet o köyü de yıl içerisinde bombalayınca tekrar gitmek zorunda kaldılar. Kalthoum,  bodrum katındaki bir atölyede, Minnie Mouse’la süslenmiş yeşil bir kumaşın parçalarını dikerken dikiş makinesinin başında oturuyor. O ve diğer 20 Suriyeli mülteci tıkırdayan makinelerde metrelerce kumaşı her gün 11 saat boyunca dikiyor.

Esad hükümeti onun Halep’teki evini bombalayıp yok edene kadar, Kalthoum okullar ve hastaneler inşa eden bir müteahhitti. Onun 80 çalışanı vardı ve her yıl yaklaşık 60 bin dolar kazanıyordu. Şimdilerde Kalthoum ayda 350 dolar kazanıyor ve o bunun 300 dolarını eşi ve dört çocuğuyla kız kardeşinin ailesiyle paylaştıkları- toplamda 11 kişiler- 3 odalı bir apartman dairesine veriyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den yeni açıklama "Eylemlerimiz devam edecek"
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Keşmir'de 6 sivil hayatını kaybetti

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu