Su içmemek neden tehlikeli?

Su içmemek neden tehlikeli?


İnsan vücudu büyük oranda sudan oluşmaktadır. Suyun insan yaşamındaki önemini, kısaca şöyle özetleyebiliriz..

Oksijenden sonra en önemli gereksinimimiz sudur. Vücut fonksiyonlarımızın ve yaşamsal faaliyetlerin devamlılığı için gerekli olan suyun hayatımızda önemli bir yeri vardır. Hücrelerimizdeki faaliyetler su ile gerçekleşir. Bu nedenle insan vücudu susuzluğa ancak birkaç gün dayanabilmektedir. Su tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir limit vardır.  Kişinin cinsiyetine, spor yapıp yapmamasına ve yaşına bağlı olarak miktar değişiklik gösterse de normal bir insanın günde ortalama 1,5lt ile 3lt arasında su tüketmesi gerekir. Fazla su tüketiminin zararları olduğu gibi az su tüketiminin zararları da mevcuttur. Havaların sıcaklığı, aşırı terleme, ishal gibi durumlar su kaybını arttırmaktadır. 

Kişiler normal su tüketim miktarından daha az su tükettiklerinde metabolizmaları yavaşlar. Bu da çeşitli sorunlara sebep olur. Tüketilen besinlerin sindirilebilmesi için su gereklidir. Az su tüketiminin zararları arasında kabızlık başı çeker. İdrar renginin koyulaşması, derinin kuruması, eklem ağrıları, yorgunluk hissi uykusuzluk su kaybının olduğunu gösterir. Hafıza güçlüğü ve dikkat eksikliği de suyun az tüketilmesinin belirtilerindendir.

Azalan su kaybıyla beraber vücuttaki yağ deposu artmaya başlar. Bu da obeziteye davetiye çıkarır.   Yüzdelik dilimlerle az su tüketiminin zararları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istersek; %1’lik kayıpla birlikte vücut susadığını belli eder, %3’lük kayıp ile vücut performansı azalır, %5’lik kayıpta kişiler konsantre olmakta zorlanır, %8’lik dilimde soluma güçlüğü meydana gelir. %10’luk azalmada aşırı yorgunluk ve böbrek yetmezliği oluşmaya başlar. % 20’lik su kaybı ise yaşamımıza tehdit etmeye başlamış demektir. Bu sebeple kişiler sağlıkları açısından günlük su alımı ile kaybettiği su oranı dengede tutmalıdır.

Vücudumuzu dinç tutmak adına içtiğimiz sudan magnezyum, iyot, sodyum, kalsiyum gibi mineralleri de karşıladığımız akıldan çıkarılmamalıdır. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu