Türk bayrağı nasıl asılır?

Türk bayrağı nasıl asılır?


Şehit haberlerine tepki olarak bu günlerde yurdun dört bir yanını saran Albayraklar doğru asılıyor mu?

“Türk bayrağı nasıl asılır?” şeklindeki bir soruyla çoğumuz karşılaşmamış, bütün iyi niyetimizle Türk bayrağını balkonlara, pencerelere, araçların camlarına gönlümüzden geldiği gibi asmışızdır. Fakat Türk bayrağının gerçek asılma şekli şu anda Türkiye’nin dört bir yanında maalesef doğru olarak uygulanmıyor. Hatta doğru asanların yanlış astığı iddia ediliyor.

Araştırmacı Yazar Yalçın Koçak, yıllar önce bayrağın doğru asılmasına dair şu cümleleri yazdı…

"Bayrakların savaşta, barışta ve işgal altında nasıl asıldıklarına bakalım. Bakalım da hatalarımızı veya kandırıldıklarımızı anlayalım.
Yatay çizgili ve renkli bayraklar örneğin: Fransız, Bulgar, v.s. savaşta kendi ekseninde alttaki renk üste gelecek şekilde ters asılır.
 
"HİLAL ALTTADIR YILDIZ ÜSTTE"
 
Bizim bayrağımız ise tabi sembollerden oluşur. Balkanlar'daki, Anadolu'daki ve de Arap Yarımadasındaki tapu senetlerimiz olan şehitliklerimize ve kabir taşlarımıza bakarsak hilal alttadır ve iki elini göğe açmış yıldızı kucaklamaya hazırdır.
 
"DEVLET KURUMLARI DA YANLIŞ ASIYOR"
 
Şimdi gönder için yapılan bayraklarımızı binalara asıyoruz ve hilal aşağı doğru duruyor. Bu işgal yıllarının garipliğidir. Cebinizdeki paralara bakın hilal göğe el açmış yıldız da üsttedir. Okullar, üniversiteler, askeri karargâhlar hep hatalı bayrak asmaktadır."

Yalçın Koçak'ın tarif ettiği Türk bayrağının doğru asılma şekilleri...
 
 
 
Sabah.com.tr/Abdulaziz KARAKUŞ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu