"PKK domuz gibi biliyordu ki barışı AK Parti getirecekti"

"PKK domuz gibi biliyordu ki barışı AK Parti getirecekti"


Prof. Dr. Halil Berktay, terörü tırmandırarak çözüm sürecini bitiren PKK'yı topa tuttu.

Son dönemlerde çözüm sürecine yönelik birçok adım atılmasına rağmen süreci bitiren ve terörü tırmandıran PKK'ya eleştirileriyle bilinen Halil Berktay Sabah'tan İsa Tatlıcan'a konuştu. Berktay, "PKK domuz gibi biliyordu ki barışı AK Parti getirecekti. Ama barış PKK'yı işlevsizleştirecekti" dedi.

İşte röportajdaki o bölümler:

BU SORUNU AK PARTİ'NİN ÇÖZECEĞİNİ DOMUZ GİBİ BİLİYORLAR
PKK son 10 yıldır Türkiye'de temel hak ve özgürlükler açısından meydana gelen değişimin farkında değil mi?

Bence domuz gibi biliyorlar. PKK liderliği Türkiye'deki hak ve özgürlüklerin hem şimdiye kadarki reformcu evrimin, hem de AK Parti'nin demokratikleşme adımlarını atmaya devam edeceğinin, meselâ yeni bir anayasanın gündemde olduğunun pekâlâ farkında. Ve asıl bundan korkuyor ve bu gelişmeyi sabote etmeye çalışıyorlar. PKK demokratik bir yaşamın yerli yerine oturmasını istemiyor. İşlevsiz kalacağı için.

ARTIK SAVAŞIN MÜPTELASI OLMUŞLAR
- PKK'nın barışı sabote etmekte ne gibi bir çıkarı olabilir?

Bunun birkaç nedeni var. Bir kere, örgütün örgüt olarak kendi çıkarları, savunmak ve temsil etmek iddiasıyla yola çıktığı halkın çıkarlarının önüne geçiyor. Şiddet ve savaş doğrudan doğruya bir alışkanlık haline gelmiş. Bir iptilâ yaratmış. Kandil dediğimiz önderlik otuz küsur yıldır şiddetle yaşıyor. Şiddete dayalı bir yaşam ve yönetim tarzı oluşturmuş; silâh ve savaş müptelâsı haline gelmiş.

HDP PKK'NIN KUKLASI OLMUŞ
- Sürecin sabote edilmesinde HDP nerede duruyor?

Zaman zaman bazı yayınlar görüyorum. "Kürt partisi HDP ve onun silahlı kolu PKK" deniyor. Çok yanlış. Silâhlı şiddet örgütü PKK ve "onun yasal kolu (belki yarı-kuklası) HDP" dense daha doğru olur.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • muhammet

    14 Eylül 2015 19:22

    Cevap Ver

    ne kadar yalan birsey bu akp zamaninda pkk daha cok guclendi!!???neden acaba akp pkk,ya devlet sozumu verdi acaba!!???kendileri itiraf ettiler.pkk cozum surecinde cok silah,landilar diye.bunlar yalanmi acaba.pkk,la masaya oturan akp,liler degilmiydi.resim ortada resme bakin biraz.bu tur adamlara degil.

Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu