Avrupa Konseyi 'nden şok sözler!

Avrupa Konseyi 'nden şok sözler!


Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Avrupa'da son aylarda en kritik seviyesine ulaşan göç krizi ve bu hafta Brüksel'de AB ülkeleri liderleri düzeyinde tartışılması beklenen sığınmacı paylaşım mekanizması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AB'nin, sığınmacıların Avrupa'ya giriş noktaları olan İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde yıllarca zor koşullarda yaşadığının farkında olmasına rağmen sorunu çözmeyi ertelediğini ifade eden Muiznieks, "Avrupa'nın göç ve iltica politikalarında yıllardır eksik ve yetersiz noktalar vardı. Şimdi sığınmacılar göç için yeni kapılar buldukça kriz son haddine ulaştı" dedi. 

Sığınmacıların, şimdiye kadar AB sınırındaki ülkelerde kendi başlarına bırakıldığına işaret eden Muiznieks, "Avrupa sığınmacıları kendi kapısına gelinceye kadar görmezden geldi" diye konuştu.

Suriye krizinin kötüye gidişinin de sığınmacı akınını hızlandırdığına ve göç sorununu daha karmaşık hale getirdiğine dikkati çeken Muiznieks, "Suriyeliler, savaşın kısa zamanda bitmeyeceğini anladılar ve başka ülkelerde hayatlarını yeniden kurma yolları arıyorlar" dedi.

"Yeni bir kabul sistemine ihtiyacımız var"

Sığınmacı paylaşım mekanizmasının üye devletler arası dayanışma ilkesini temel alacak şekilde kurulması gerektiğini vurgulayan Muiznieks, "Avrupa'da göçe yönelik dayanışma mekanizması yok. İnsan haklarına saygıyı temel alacak ve kimseyi dininden ve kültüründen dolayı ayırmayacak bir kabul sistemine ihtiyacımız var" dedi. 

Bu bağlamda sığınmacıların istedikleri AB ülkesinde hayatlarını kurmaya müsaade edilmesi gerektiğini belirten Muiznieks, "Eğer Slovakya veya Macaristan'da yaşamaya karar verirlerse, şimdi Almanya ve İsveç gibi ülkelerde yapabildikleri gibi ayrımcılık görmeksizin ağırlanabilmeliler" değerlendirmesinde bulundu.

"Sığınmacıların hayatlarını yeniden kurmalarına destek sağlamalıyız"

Sığınmacıların Avrupa'ya yerleşmesiyle entegrasyon sürecinde sıkıntı yaşanmasından endişe duyduğunu ifade eden Muiznieks, "Bir önceki kuşaklarda gelen göçmenlerin entegrasyonu konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. Bunlardan ders çıkarmalı, şimdi gelen sığınmacıların hayatlarını yeniden kurmalarına destek sağlamalıyız" dedi.

Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı sonrası mültecileri kabul etmekte daha hoşgörülü davrandığını fakat bu özelliğini zamanla kaybettiğini belirten Muiznieks, kendisinin de zamanında Letonya'yı terk etmiş ve sonrasında Almanya ve ABD'ye yerleşmiş mülteci bir ailenin çocuğu olduğunu söyledi.

Muiznieks, "Benim ailem şanslıydı, o zaman çok daha iyi koşullarda ağırlanmıştık. Avrupa'nın geçmişteki gibi bugün de mültecileri iyi karşılayabilmesini isterdim" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu