Terör kurbanlıkları da vurdu!

Terör kurbanlıkları da vurdu!


Doğu'da son zamanlarda artan terör olayları nedeniyle kurbanlık fiyatlarında da artış yaşandı.

Doğu'da devam eden terör olaylarından dolayı kurbanlık hayvanların gelmemesi ve girdi fiyatlarının yüksek olması nedeniyle kurbanlık fiyatlarında artış yaşandı.

FİYATLAR ARTTI

Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, son üç yıldır canlı hayvanların kilosunun 13-14 liradan satılırken bu yıl 17-18 liraya yükseldiğini söyledi. Bu da hayvan başına yaklaşık 2 bin lira zam yapıldığı anlamına geliyor.

CANLI HAYVAN BORSASINDA HAREKETLİLİK

Kurban bayramına sayılı günler kala vatandaş ve hayvan üreticileri canlı hayvan borsalarını doldurmaya başladı. Manisa'da her yıl kurulan canlı hayvan borsasında da hareketlilik arttı.

"HAYVAN SEVKİYATI DURDU"

Doğu'daki terör olaylarından dolayı yeterince hayvan gelmediğini ifade eden Kırlıoğlu,"Doğu'da terör olayları nedeniyle hayvan sevkiyatları durdu. bu nedenle pek kurbanlık hayvan gelmedi. Biraz daha zaman var. Fiyatlar çok aşırı değil. Kırmızı et kilosu büyükbaşta 17-18, küçükbaş da ise 15 lira civarında. Bakanlığımızda üreticiyi korudu. Kurban Bayramı göz önüne alınarak yurtdışından hayvan getirilmedi. Son üç dört yılda canlı hayvan kilosu 13-14 lira idi. Bu yıl kırmızı etteki bazı sıkıntılardan dolayı artmış oldu" diye konuştu.

MALİYETLER YÜKSEK

Fiyatların çok yüksek olmadığını savunan Kırlıoğlu, girdi fiyatlarına dikkat çekti. Kırlıoğlu,"Maliyetlerimiz çok yüksek. Meracılık çok kısıtlı olduğu için yem ağırlıklı ahır besiciliği yapıyoruz. Bir çuval yemi 48-50 liraya alıyoruz. Avrupa ülkelerindeki iklim şartları bizde yok. Bu da bizi zorluyor" dedi.

Bu yıl saman ithalatının olmamasına sevindiklerini açıklayan Kırlıoğlu, "Samanda bolluk yaşandı. İthalat yok. Hatta fazlalık var. Hiçbir şekilde dışarıdan saman girmedi" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu