AK Parti kongresi için binlerce kişi Arena'da

AK Parti kongresi için binlerce kişi Arena'da


Türkiye'yi 13 yıldır kesintisiz yöneten AK Parti'nin, 5. Olağan Büyük Kongresi bugün yapılıyor. Sabahın çok erken saatlerinden itibaren AK Partililer Ankara Arena'ya akın etti. "Lafa değil, icraata bakarım", "yakın ışıkları Türkiye aydınlansın", "Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan" sloganları dikkat çekti. Davutoğlu kongre konuşmasını yapıyor. Davutoğlu konuşmasına şehitler ve dün Mekke'de hayatını kaybeden hacı adayları için salondakileri Fatiha okumaya davet ederek başladı.​

Türkiye'yi 13 yıldır kesintisiz yöneten AK Parti'nin, 5. Olağan Büyük Kongresi bugün yapılıyor. Parti yönetiminin yeniden şekilleneceği kongrede, tüzükte de değişiklikler yapılacak.

Türkiye'nin son 13 yılına damga vuran AK Parti'den, kurucu lider Recep Tayyip Erdoğan ile kurucular kurulu üyesi Abdullah Gül cumhurbaşkanı seçilirken, Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin ve Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz TBMM başkanı oldu. Gül ve Erdoğan'ın ardından Ahmet Davutoğlu başbakan olarak 62. hükümette yer aldı.

AK Parti, 14 Ağustos 2001'de kurulduktan 15 ay sonra girdiği ilk genel seçimde iktidara gelerek kesintisiz 5 hükümet kurdu. 13 yıl tek başına iktidara gelen AK Parti, Türk siyasi tarihine damgasını vurdu. AK Parti, biri olağanüstü, dördü olağan olmak üzere 5 kongre yaptı.

Salonda, partililere ayrılan bölümler hırca hınç dolu. Dışarda da kurulmuş dev ekranlardan kongreyi izlemek üzere binlerce kişi halen giriş kapılarında bekliyorlar.

Kongrede şehitler için saygı duruşunda bulunulacak. Terör saldırılarına yönelik tepkinin pankartlara ve sloganlara da yansıması bekleniyor. Kongrede müzik asgari düzeye çekildi, belli bölümler dışında müzik olmayacak.

Demokrasi şölenine dönüşmesi beklenen AK Parti kongresine Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika kıtasından ülkelerin siyasi parti liderleri, Türkiye'deki büyükelçiler ve uluslararası kuruluşların temsilcileri davet edildi. Bunlar arasında Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi, Brezilya eski Dışişleri ve Savunma Bakanı Celso Nunnes Amorin, Fas Eski Hükümet Başkanı Abbas El Fassi, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Ayad Allawi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako gibi isimler bulunuyor. Kongreye, Almanya ve Belçika parlamentolarından Türk asıllı vekiller de davet edildi.

"Yakın ışıkları Türkiye aydınlansın"

AK Parti Kongresi'nde salon, sloganlarla süslenmiş durumda. Salonda "Lafa değil, icraata bakarım", "yakın ışıkları Türkiye aydınlansın", "Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan" sloganları dikkat çekti.

"Sefere hazır mısınız?"

Kongre salonuna gelen Davutoğlu dışarda bekleyen partililere seslendi. Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
Biz biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiye'yiz. Biz böyle zor zamanlarda ak bayrağı al bayrağı yüceltenlerle sizlerle gurur duyuyoruz. Varlığınızla varlığımızı pekiştirdiniz. Allah sesimizi gür eylesin. Allah bastığımız toprağı kadim ve güçlü eylesin. Allah bize aziz şehitlerimizin emanetini bize taşıma gücü eylesin. Şer, terör odaklarına karşı yürüyen sizler Ankara'ya yiğitlerin emanetine güç vermeye geldiniz.

7 Haziran sonrası çok çaba harcandı dışardaki odaklarla birlikte düğmeye bastılar AK Parti iktidarının bütün kazanımlarını yok etmek için harekete geçti. AK Parti 1 Kasım'da yeni bir Türkiye için harekete geçiyor. AK Parti kadroları istikbal için yürüyor.

Şehitlerin emanetini ayakta tutacak mıyız? Bu aziz gençlere izzetli ve onurlu bir gelecek kuracak mıyız? Sefere hazır mısınız? Büyük Türkiye hedefine yürüyor muyuz? İşte ak yürekler. Millet yürek istediğinde yürek ortaya koyar.

Konuşmasının ardından salona geçen Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu binlerce partili tarafından coşkuyla karşılandı. Davutoğlu partilileri selamladı. Şehitlere saygıdan dolayı karşılamada müzik kullanılmadı. Davutoğlu'nun selamlamasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu partililere seslendi.
 
AK Parti Kongresi için hazırlanan Recep Tayyip Erdoğan tanıtım filmi, bizzat Erdoğan'ın sesinden, Sezai Karakoç'un "Sürgün ülkeden başkentler başkentine" şiiri ile sona erdi. Kongreye katılan partililerin ayakta alkışladığı filmin sonunda, Erdoğan Karakoç'un şiirindeki "ey Sevgili, en sevgili, uzatma dünya sürgünümü benim" dizelerini okudu. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı görevine başlamadan önce katıldığı son AK Parti kongresinde de aynı şiiri okumuştu.

Divan Heyeti oluştu

Divan başkan ve üyelerinin birlikte seçildiği liste uyarınca Divan Başkanlığına, eski Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ seçildi.

Divan Başkan Yardımcılığına da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, üyeliklere de AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz,AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı,AK Parti Kadın Kolları Genel Merkez Başkanı Azize Sibel Gönül ve AK Parti Gençlik Kolları Genel Merkez Başkanı Abdurrahim Boynukalın getirildi.

Divan Heyetinin oluşmasının ardından İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşu gerçekleştirildi. Kongre Divan Başkanı Bekir Bozdağ'ın konuşmasının ardından AK Parti Kongresi için hazırlanan Recep Tayyip Erdoğan tanıtım filmi gösterildi.
Programa katılan yurt dışı katılımcıları, STK temsilcileri ve katılamayan davetlilerin mesajları okundu.
Davutoğlu: Şehitler ölmez vatan bölünmez

Divan Başkanı Bozdağ konuşmalarını yapmak üzere AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu'nu kürsüye davet etti. Davutoğlu konuşmasına şehitler ve dün Mekke'de hayatını kaybeden hacı adayları için salondakileri Fatiha okumaya davet ederek başladı.Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Şehitler ölmez vatan bölünmez. Bu salonda müzik icra edilmeyecek şehitlere saygıdan dolayı ama bu salonda en iyi müzik icra ediliyor bu salonda yüreklerin ritmi var. AK yürekliler Fırat kenarından, Dicle'den Çoruh'tan gelen ak yürekliler bugün yürekler vatan, vatan, vatan, millet, millet, millet, birlik, birlik, birlik, kardeşlik, kardeşlik, kardeşlik diye çarpıyor. Dava arkadaşlarım hepinizi saygı ile selamlıyorum. Yurt dışından gelen değerli misafirlerimize hoş geldin diyorum.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu