Diyarbakır'dan Cuma Mesajı: Biz bir bütünüz!

Diyarbakır'dan Cuma Mesajı: Biz bir bütünüz!


Diyarbakır Ulu Cami bu hafta Cuma hutbesinde fitneye karşı toplumun dikkatli olması gerektiği konusunda çağrı yaptı.

Diyarbakır Ulu Camii imamı Mehmet Said Yaz terör olaylarına karşı bütünlük çağrısı yaptı.

Ayetlerde geçen münafıklık alametlerinden bahseden Said Yaz, toplumu bölmeye ve sözde barış söylemleriyle halkı savaşa sürüklemeye çalışanlara karşı toplumu uyardı.

"Bakara10: Kalplerinde hastalık vardır. Allah da onların hastalığını arttırmıştır. Yalan söylemelerine karşılık onlara elem verici bir azab vardır."

Bakara suresinden verdiği bir örnekle yeryüzünde fesat çıkaranların genellikle sulh sağlamak bahanesiyle bu işe koyulduklarını, bu kişilerin tuzaklarına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

"Bakara 11. Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, "Biz ancak ıslah edicileriz" derler."

Yine Bakara suresinden devam eden Yaz, toplumu kandırmaya çalışanların nasıl ikiyüzlülük ettiğinin üstünde durdu.

"Bakara 13. Onlara: İnsanların iman ettiği gibi siz de iman edin, denildiği vakit "Biz hiç, sefihlerin (akılsız ve ahmak kişilerin) iman ettikleri gibi iman eder miyiz!" derler. Biliniz ki, sefihler ancak kendileridir, fakat bunu bilmezler (veya bilmezlikten gelirler)."

Kuran-ı Kerim'in üslup olarak hiçbir zaman  bir zümreyi, toplumu veya ferdi hedef alarak ithamda bulunmayacağını anlatan Ulu Camii imamı, topluma bir musibet geldiği zaman zalimlere karşı birlik olunmasını, dik duruş sergilenmesini ve kim olursa olsun yanlışın tarafında olmaması gerektiğini söyledi.

Yıllarca birlik içinde kardeşce yaşayan halkımızın arasına atılmaya çalışılan kin ve nefret tohumlarına dikkat çeken imam, evlilik vb yollarla toplumun birbiriyle kaynaştığı bu topraklarda saf bir ırk kalmadığını ve böyle bir toplumsal yapıyı birbirinden ayrıştırmaya çalışmak kadar büyük bir zalimlik olmayacağını anlattı.

Suriye'deki iç savaşın bize bir örnek olması gerektiğini vurgulayan Said Yaz Hoca Efendi "Cizre, Silvan yerle bir olsa bu kimin karına olacak? Kar yok zarar var. Madem Allah bir diyorsak Allah rızası için bu kitapta toplanmalıyız. Biz bir bütünüz, biz ayrılamayız. Biz bir bütünüz, parçalanamayız. Biz Suriye'ye kapımızı açtık bize kim kapısını açacak." diye toplumu uyararak hutbeyi tamamladı.

Haber Seyret/ Özel Haber

Medine Gülbe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • zeyrekli

    12 Eylül 2015 22:25

    Cevap Ver

    pkk sempatizanı ve ayrı devlet hayali kuran tc vatandaşı kürtler güçlü bir bütünün parçası olmak varken parçanın da zayıf bir parçası olmak mı istediğiniz diyelimki kopardınız tc ile hiç bitmeyecek bir husumete belki bir türk pkk sıyla mücadeleye hazırmısınız bir kan davasına hazırmısınız başınızı iki elinizin arasına alın iyi düşünün beraberken mi yoksa ayrı iken mi daha mutlu olma ihtimaliniz yüksek eminim aklınız idrakiniz buna yeter.

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu