Uluslararası Af Örgütü'nden PYD'ye çağrı

Uluslararası Af Örgütü'nden PYD'ye çağrı


Uluslararası Af Örgütü’nün PYD’nin tutukladığı kişilerle görüşerek hazırladığı rapora göre PYD, IŞİD ile mücadeleyi bahane olarak kullanarak, kendisini barışçıl yöntemlerle eleştirenlere ve sivillere karşı hak ihlâlleri yapıyor.

Bazı kişilerin mahkeme önüne çıkarılmadan bir yıla yakın bir süre tutuklu kaldığını ve kendilerini savunma hakkının ellerinden alındığını belirten Af Örgütü, PYD’yi insan haklarına uygun hareket etmeye çağırdı.

Af Örgütü kıdemli kriz yönetimi uzmanlarından Lama Fakih, örgütün internet sitesinde yaptığı açıklamada, ‘PYD kendi kontrolü altındaki bölgelerde bireylerin haklarını çiğnemek için terörizmle mücadele bahanesi kullanmamalı’ dedi ve şunları söyledi:

“Delil olmadan, bağlantı olduğuna dair müphemlikler üzerine ya da görüşlerini temel alarak, şüphelileri güvenlik sağlama adına hapsetmeye yönelik sert taktikler geri tepebilir ve güvenliği de sağlamaz. İddia edilen suçlardan bağımsız olarak şüphelilerin keyfi tutuklamalara maruz bırakılmamalı ve adil yargılanma hakları sağlanmalıdır.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet'ten çok önemli FETÖ uyarısı
Türkiye
İstanbulkart ile ödeme başladı
Dünya
Bazı konularda dünyanın gidişatını endişeyle izliyoruz

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu