Güvenlik uzmanı Dağlıca'yı anlattı

Güvenlik uzmanı Dağlıca'yı anlattı


Hakkari'de PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit askerlerin olduğu bilgisi gelmişti ancak TSK, şehit askerlerin sayısına dair bir açıklama yapmamıştı.

DÜNYADAKİ BÜTÜN SİLAHLI KUVVETLERİ BÖYLE YAPAR

Habertürk'te Haber Masası programına telefonla bağlanan Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Dağlıca saldırısını değerlendirdi. Dünyadaki bütün silahlı kuvvetlerin yapacağı şeyin aynısı olduğunu söyleyen Mete Yarar, "Net bir rakam bire bir takviyeye giden birimler ulaşmadığı müddetçe bu söylenmez. Herhangi bir gizleme, bir şeyin örtülmesi, örtbas edilmesi ile ilgili bir mevzu değildir." dedi.

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Dağlıca saldırısına ilişkin şu analizlerde bulundu;

YOĞUN SİS VE YAĞMUR

Bu saldırının gerçekleştirildiği saat yaklaşık 15:00 civarı. Olay hemen Hava Kuvvetleri'ne bildiriliyor. Hava Kuvvetleri bölgeye müdahalede bulunuyor. Tam bu olayların gerçekleştirildiği saatin şöyle bir özelliği var; yoğun sis ve yağmurun olduğu bir yer. O bölgeyi bilenler bilir. Vadi tabanına normalde yağmur yağarken, fazla sis olmaz ama o bölgede yağmurla beraber sis oturur. Ve dün maalesef bölgede yoğun bir sis var.

HELİKOPTER GİDEMİYOR

Yoğun sisten dolayı da bu olaya müdahale edecek olan helikopterler silahlı sağlık helikopterleri gidemiyor. Bölgeye yardım yaya olarak ya da araç olarak götürülmeye çalışılıyor. Ve o bölgeye yakın olan Dağlıca bölgesinden bir kirpi aracının içinde bir tim bölgeye hareket ediyor. Maalesef onlar da 17:30 civarında çatışma yaparak ilerlerken uzaktan patlatılan bir mayınla onların da aracı savruluyor. Ve arkasından çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. Bundan sonra bölgeye diğer timler gidiyor. Bölgeye yakın yerlerde özellikle hakim tepelere özellikle şehir yapılanmasından yukarı doğru çıkarıldığı düşünülen ağır silahlar yerleştirilmiş durumda. Onlarla bölgeye intikal etmeye çalışan diğer timlere saldırılar düzenleniyor.

"TİMLER TIRNAKLARINI KAZIYA KAZIYA BÖLGEYE ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR"


Hava şartları dolayısıyla helikopterler geçemeyince dünden beri bölgedeki bu iki unsura ulaşmaya çalışan timler tırnaklarını kazıya kazıya bölgeye ulaşmaya çalışıyor.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Şu anda gelinen noktayı şöyle söyleyebiliriz; iki bölgeden yaya olarak ilerleyen timler hem patlayıcıları bulup imha ediyorlar arkasından da açtıkları yer kadar ileri sıçrayarak ilerlemeye çalışıyorlar. Bu arada çatışmalar hala yoğun bir şekilde devam ediyor.

ŞEHİT SAYISI NEDEN AÇIKLANMIYOR

Dünyadaki bütün silahlı kuvvetlerin yapacağı şey budur. Kendisiyle irtibarı kesilen hangi drupsa onların durumunu fiili anlamda eliyle dokunmadığı müddetçe durumlarını eliyle tespit etmediği sürece bildiremez. Net rakam bire bir takviyeye giden birimler yerine ulaşmadığı müddetçe bu söylenmez.

GİZLEME, ÖRTBAS MEVZU DEĞİLDİR

Genelkurmay'ın söylememesini de buna bağlayın. Herhangi bir gizleme, bir şeyin örtülmesi, örtbas edilmesi ile ilgili bir mevzu değildir. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Kayıp bir askerin hesabı bu ülkede her zaman sorulur. Hiçbir şeyin gizlendiğini düşünmüyorum ben. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu