Alman kadınlar'dan medyalarına Türkiye eleştirisi

Alman kadınlar'dan medyalarına Türkiye eleştirisi


Türkiye'de yaşayan Alman Kadınlar, Alman medyasına Türkiye'de yaşananların doğru rapor edilmesi hususunda çağrıda bulundu.

Basın açıklaması yapan kadınlar medyanın da ortamı kızıştırmak için çabaladığını belirterek medyayı niteliksiz ve yalan haberler yapmakla suçladı.

Turkiye hakkinda yazılan makaleler ve Alman basınının yaptığı yorumlar (Gazete, Radyo ve Tv) bardağı taşıran son damla oldu.

Bir grup Alman Kadın bir kısım Alman medyasının Türkiye hakkında ki «Niteliksiz ve çoğu zaman yalan olumsuz ve ideolojik bir renge boyanmış Raporlarını» kabul etmeyeceklerini belirterek öfkelerini dile getirdiler.

Alman Medyasını «Zorba» ve «Hikaye» yazmakla itham eden kadınlar "07/24/2015 tarihinden bu yana Avrupa medyasının, tamamen yanlış olmakla birlikte, Türkiye'nin Suriye'ye ve Kürtlere karşı savaş ilanını rapor ettiğini ve bunun doğru olmadığını belirtti."

Bu çalışmaların IŞİD ve PKK gibi terör örgütleri lehine bir Anti Terör Operasyonu olduğunu belirten bir grup kadın, bu tür algı operasyonlarına son verilmesi gerektiğini daha öncede «Türk Alman Internet Gazetesi» (TaiG) de bildirdiklerini söylediler.

Türkiye'de ki Alman Kadınlar şöyle devam etti: "Bu sahte başlıklar ve abartılı raporlar, hatta bazen yanlış mesajlar, Türkiye'ye karşı bizim standartlarımıza göre zorbalık ve Alman medyası tarafından bilinçli bir şekilde işletilmektedir. Bu nedenle, şuna dikkat çekmek istiyoruz. Türkiye savaşta değil !!! Bu mesajlar yanlış! "

Türkiye'de yaşayan ve görüşlerinin tesadüfi değil tecrübe ile sabit olduğu Türkiyeli Alman kadınlar "Alman medyasını takip ettiğinizde, Türkiye'nin durumu ne kadar kötü diyerek korku ve endişeye kapıldıklarını, ancak Türkiye'de durumun böyle olmadığını" açıklıyor.

Şaşkın, ama aynı zamanda kızgın ve olanları bir türlü sindiremeyen Alman Kadınlar, Alman Medya Temsilcileri'nin Almanya'da da terör örgütü olan PKK'yı "İşçi Partisi" olarak adlandırmalarını ve Teröristleri ve onların Terör eylemlerini görmezden gelmelerini ve bu terör gruplarını haklı göstermelerini iğrenç olarak nitelendiriyor.

Sadece Türkiye'de yaşayan Alman kadınların değil, bütün Türk kadın ve erkeklerin de barışı Türkiye'nin değil PKK'nın sonlandırdığını bildiğini ifade eden grup "Bunu nasıl adlandırmak gerekir, barış ilan edip aynı zamanda cinayet işleyen, fiziksel yaralanmalara ve bombalı saldırılara sebep olan, gasp gibi bir çok suça ortak olan PKK ve yandaşlarına barıştan ne anladıklarına sormak lazım, dedi.

"Türkiye, teröre ve yasaklı olan terör örgütü PKK ya karşı mücadele ediyor. Alman medyası tarafından yanlış ve yalan bir şekilde gösterildiği gibi Kürtlere karşı savaşmıyor" ifadelerine yer veren grup bu yüzden "Yalancı Basın" ve "Uyduruk Medya" gibi terimlerin Almanya'da Pegida tarafından tamamen farklı bir bağlamda kullanılmasını da şaşırtıcı bulmadıklarını ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bu tür kötü alışkanlıkları olduğunu dile getiren aktivistler Merkel'in hem Türkiye'nin kendini savunması gerektiğini hem de Kürtlerle anlaşma yapması gerektiğini ifade ederek aslında çift taraflı oynadığını dile getirdi.

Almanya'daki medya Türkiye'ye sataştığı müddetçe Türklerin yanında olacaklarını dile getiren Türkiye'de yaşayan Alman kadınlar grubu, algıya dayalı yapılan haberlerin de takipçisi olacaklarını belirttiler.

Haber Seyret - Çeviri Haber

Çeviren: Sümeyye Yıldız

Kaynak: DTZ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu