Aylan'ın babası: ‘Elimden kayıp gittiler’

Aylan'ın babası: ‘Elimden kayıp gittiler’


Bodrum'dan botlarla karşıya geçmeye çalışırken boğulan ve cansız bedeni sahile vuran üç yaşındaki Aylan'ın babası, çocuklarının elinden kayıp gittiğini söyledi. Abdullah Kurdi, ailesiyle Kanada'daki kız kardeşinin yanına gitmeye çalışıyordu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde ailesiyle Ege’yi geçmeye çalışırken botları batan ve sahile vuran cansız bedeniyle dünya gündemine oturan 3 yaşındaki Aylan’ın babası Abdullah Kurdi, çocuklarının elinden kayıp gittiğini söyledi.

Üç yaşındaki Aylan ve dört yaşındaki Galip’in yanı sıra eşini de kaybeden Kurdi, daha önce iki kez kaçakçılara para verdiklerini, ilkinde yakalandıklarını, ikincisinde de kaçakçıların sözünde durmadığını anlattı.

Abdullah Kurdi, “Bu kez kendi olanaklarımız ile botu temin ederek, kürek çekerek geçmeye çalıştık. Sahilden 500 metre kadar açıldıktan kısa bir süre sonra bot su almaya başladı” dedi.

‘Elimden kayıp gittiler’

Kurdi olay anını şöyle anlattı:

“Ayaklarımız ıslanıyordu. Su arttıkça panik başladı. Ayağa kalkınca olanlar oldu. Can yeleklerimiz vardı ama ayağa kalkanlar nedeniyle bot birden alabora olup ters döndü. Eşimin ellerinden tutuyordum. Çocuklarım ellerimin arasından kaydı. Bota tutunmaya çalıştık. Havası gittikçe söndü.

Gecenin karanlığında herkes bağırıyordu. Bu nedenle sesimi çocuklarıma ve eşime duyuramıyordum. Herkes çığlık çığlığaydı. Işıklara bakarak karaya doğru yüzmeye çalıştım. Karaya çıktığımızda eşimi ve çocuklarımı aradım bulamadım. Korkudan kaçtıklarını düşündüm, Bodrum'a geldik. Sonra şehirde buluştuğumuz noktaya gelmediklerini görünce hastaneye giderek acı haberi aldım."

Kanada’nın teklifini reddettiği iddiası

O gün Aylan’la birlikte bottaki 12 sığınmacı boğuldu. Abdullah Kurdi’nin ailesi adına Kanada’ya sığınmak için başvurdukları ve başvurunun reddedildiği bazı ajanslarca iddia edildi.

Abdullah Kurdi’nin olaydan sonra Kanada’dan vatandaşlık teklifi aldığı ancak bu ülkeden gelen teklifi, “Bu saatten sonra böyle bir teklifin hiçbir önemi yok” diyerek reddettiği iddia edilmişti. Ancak Kanada’ya kız kardeşi Fatıma’nın yanına gitmek üzere başvuran ve başvurusu reddedilen kişinin, ailenin diğer üyesi Muhammed Kurdi olduğu anlaşıldı.

Başvuruyu Muhammed yaptı

20 yıl önce Kanada’ya yerleşen beş çocuk sahibi Fatıma Kurdi, Al Jazeera’nin ulaştığı bilgilere göre, Türkiye’deki kardeşi Abdullah’a 5 bin dolar gönderdi. Abdullah bu parayla eşi ve çocuklarını karşıya geçirecek kaçakçılara ödeme yaptı. Abdullah Kurdi ve ailesi de, Muhammed Kurdi gibi kardeşleri Fatıma'nın yanına Kanada'ya gitmeye çalışıyordu ancak iltica için başvurmamışlardı.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamayla, Abdullah Kurdi ve ailesi adına herhangi bir başvuru olmadığını, kardeşleri Muhammed Kurdi adına yapılan başvurunun da hatalı olması nedeniyle geri çevrildiğini söyledi.

Kanada’nın gündemi mülteci krizi

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Chris Alexander, genel seçime giden ülkede seçim kampanyasının geçici olarak askıya aldığını ve Bakanlık'ta mülteci krizini ele alacaklarını duyurdu.

Bakanlık şu ana kadar 22 bin Iraklı ve 2300 Suriyeli mültecinin Kanada’ya kabul edildiğini, hedeflerinde ise 23 bin Iraklı ve 11 bin 300 Suriyeli mülteciyi daha Kanada’ya yerleştirmek olduğunu söyledi. 

Kaynak: Al Jazeera, AFP, DHA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
HDP'li vekil Sarıyıldız bomba eğitimi almak için bulunduğu PKK kamplarında ortaya çıktı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu