Davutoğlu:Hepimiz için bir sınav olacak

Davutoğlu:Hepimiz için bir sınav olacak


Başbakan Ahmet Davutoğlu, B20 Türkiye Konferansı'nda konuşuyor...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle;

B20'nin bir çözüm platform olma şansı var. Karışımızdaki 5 büyük zorluk var. Global pazarlar oldukça oynak. Bu oynak iş dünyasının önündeki en büyük sorunlardan biri. Bu yüzden bir plan yapmak mükün değil.

Kalkınmakta olan ekonomiler geçmişte gösterdikleri dinamizmi gösteremiyor. Bu yüzden büyümeyi de arttıramıyoruz.

Gelecekte büyümeyi arttımamız için yeni bir yol çizmemiz gerekiyor. Küresel ticaret beklenmedik bir şekilde yavaşlıyor.

Türkiye olarak ekonomik büyüme oranınımızı arttırmaya çalışıyoruz. Bizim ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmek için yeni stratejilere ihtiyacımız var.

En az 6 ülkede merkezi hükümetin kontrolünde olmayan ekonomi var. Bunlar arasında Suriye, Irak gibi ülkeler var...

3 yaşındaki bebeğin cansız bedenini görmüşsünüzdür. Bu hepimiz için bir uyarıdır. Bu çocuklar nerede doğduklarına karar vermiyor. Bu bir kader. Ancak bizim verdiğimiz karar onların hayatını etkiliyor. Milyonlarca çocuk, yaşlı, kadın baskıcı rejimlerin mağduru.

Türkiye mültecilere bu zamana kadar 6 milyar dolardan fazla para harcadık. Türkiye mültecilere kapılarını açtı ve neci olduklarını sormadı. Ancak bugün bakıyoruz Macaristan Hristiyan ayrımı yapıyor. Bizim kapılarımız her zaman açık olacak.

Bir saniyeliğine şunu düşünün. Dün akşam 3 yaşındaki Ayla'nın babasını aradım. Suriye'den Türkiye'ye kaçmış kendine yeni bir gelecek kurmak için. Ancak yaşanan faciada 2 çocuğunu ve eşini kaybetmiş. Bir dakikalığına düşünün tüm ailenizi kaybetseydiniz ne yapardınız. Baba şimdi tek başına Kobani'ye dönüyor. Tüm dünyaya çağrıda bulunuyorum, lütfen mültecileri düşünün.

Hepimiz için bir sınav olacak. Bu cansız çocuk bedeni uluslararası toplum tarafından da görüldü. BM bu çocukları nasıl korunacağına yönelik önlemler geliştirmeli.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu