Meclis'te bağımsız bakanların yemin krizi!

Meclis'te bağımsız bakanların yemin krizi!


Meclis'te bağımsız bakanların yemin krizi yaşandı. Bağımsız bakanların yemin edebilmesi için yapılan iki oylamadan da sonuç çıkmadı. Son yapılan oylamada bağımsız bakanların yemin edilmesi kabul edildi. Bakanlar şu sıralar yemin ediyor.

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Koray Aydın başkanlığında olağanüstü toplandı.

Başkanvekili Aydın, birleşimi açtıktan sonra yaptığı kısa konuşmada, gündeme geçmeden önce, Türk milletinin egemenliğinin sembolü olan Yüce Meclis'i yöneteceği ilk gün, çok kısa duygu ve düşüncelerini ifade etmek istediğini belirtti.
"Hemen her gün yürekleri dağlayan şehitlere Yüce Allah'tan rahmet, ailelerine ve bütün millete başsağlığı" dilediğini ifade eden Aydın'ın konuşmasının ardından Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasına ilişkin önerge okundu.

Görüşmelerden önce 'yemin' gerginliği

Bağımsız Bakanların yemin etmesinden önce, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "kabinedeki 8 bakanın bağımsız olmadığını, bu makamlara bağımsız bakanların atanmasına kadar yemin etme işleminin ertelenmesi" istemiyle usul tartışması açılmasını istedi. Başkanvekili oylama yapılmasına ara verdi. Elektronik cihazla tekrarlanan oylamadan da sonuç çıkmayınca, Aydın partilerin Grup Başkanvekillerini çağırdı.

CHP'den bağımsız bakanlara itiraz

CHP adına söz alan Manisa Milletvekili Özgür Özel, 8 bakanın anayasaya aykırı bir şekilde atandığını savundu. Özel, "Partimize 5, MHP ve HDP'ye 3'er bakanlık düşüyor. Ancak ayıplı bir uygulama ile milletvekillerine yapılan çağrıyı CHP'nin 5 milletvekili reddetmiştir. Atanan 3 bakana itirazımız yok. Ama diğerleri AKP'li olup, hülle yoluyla bağımsız durumuna gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Aydın: Takdir Cumhurbaşkanı'nda

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise şu ifadeleri kullandı: Cumhurbaşkanımıza saygısızlığı yapan sizsiniz. Yüzde 52 ile işbaşına gelen zatı muhtereme hakaret etmenin hiçbir amacı yoktur. Siz azınlık hükümetine tamam dediniz de Cumhurbaşkanımız mı yok dedi? Ben saraya gitmem diyenlere Cumhurbaşkanı tabii ki yetki vermez. Onun takdir hakkı da Cumhurbaşkanı'ndadır."

HDP'li Baluken: Utanç verici

Daha sonra söz alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Ülkenin dört bir tarafından oluk oluk kanın aktığı dönemde Meclis'in savaş tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplanması utanç verici" dedi.
CHP 'evet' diyecek

Bakanların yemin etmesinden sonra, 21 Ağustos'ta Meclis'e gönderilen, Suriye ve Irak'a sınır ötesi harekat yapma yetkisi veren Başbakanlık tezkeresinin görüşmelerine geçilecek.

Tezkere görüşmelerinde geçen yıl 'hayır' oyu kullanan CHP, artan terör olayları ve tezkerenin gerekçesine IŞİD terör örgütüyle ilgili vurgu yapılmasını öne sürerek, olumlu yönde oy kullanacak.
MHP de tezkereye daha öncekilerde olduğu gibi yine evet oyu vereceğini açıkladı.

HDP'li bakanlar ise 'hayır' oyu kullanacak.

Oturumu MHP'li Meclis Başkanvekili Koray Aydın ilk kez yönetiyor. Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül konuşacak. Gruplar ve şahısları adına da parti temsilcileri söz alacaklar.

RTÜK'e yeni üye seçilecek

Tezkere için yapılan oylamanın ardından, CHP'den boşalan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliği seçimi için oy kullanacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu