Türkçe klavye  geliyor

Türkçe klavye geliyor


TSE Teknik Kurulu’nun kabul ettiği yeni F Klavye Standartı’na göre Türkiye’de kullanılan ve bilgisayarlardaki harf dizilişleri ‘F klavye’ye göre ve Türkçe terimlerle düzenlenecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Teknik Kurulu’nda kabul edilen yeni ‘F  Klavye Standartı’na göre, klavyedeki tüm tuş isimlendirmelerinin bundan böyle Türkçe olacağını belirtti.

TSE Teknik Kurulu’nca kabul edilen yeni F Klavye Standartı’na göre, harfler hem F klavye düzenine göre dizilecek, hem de klavye üzerinde bulunan ‘delete, enter, caps look, shift’ gibi isimleri İngilizce terimlerle yazılan tuşların isimleri Türkçe yazılacak.

‘F klavyelerde’ buluna ‘delete’ yerine ‘sil’, ‘enter’ yerine ‘giriş’, ‘print screen’ yerine de ‘ekranı kopyala’ tuşlarının yer alacağını belirten Bakan Işık, tüm tuş isimlendirmelerinin Türkçe olduğunu ve standardın kabul edildiğini söyledi.

Standardın zaman içinde iki kez revize edildiğini hatırlatan Bakan Işık, F klavye standardının ilk olarak 1975 yılında hazırlandığını da sözlerine ekledi.

Bakan Işık, yapılan bu revizyonu özellikle yeni nesiller için Türkçe’nin doğru ve yerinde kullanımı açısından çok önemsediklerini de sözlerine ekledi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu