'Yazmadığım bir şeyden sorumlu tutulmak istemem'

'Yazmadığım bir şeyden sorumlu tutulmak istemem'


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Twitter'daki iddialara ilişkin, "Ben böyle bir tweet atmadım. İspatları da yok zaten. Benim attığım tweetler belli. Onların da altına imzamı atarım. Yazmadığım bir şeyden de sorumlu tutulmak istemem" dedi.

Geçici Bakanlar Kurulu'nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevine getirilen Gürcan, AA muhabirine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son günlerdeki mülteci ölümlerine değinen Bakan Gürcan, "Resmi gördünüz mü, çok etkilendim doğrusu. Hiçbir kişi siz dahi, ne durumda olursanız olun evinizi çadır bile olsa terk etmezsiniz. Küçücük çocuğunuzla orayı terk ediyorsanız, gerçekten son umuda düşmüşsünüz demektir. Eğer siz o umuda kapı açmazsanız bir gün sizin başınıza gelebilir" diye konuştu.

Konuşmasında duygulu anlar yaşayan Gürcan, "Birisinin başına geliyor olması, onun hak edişini değil, onunla muhatap olan kişinin hesabıdır bu. Mazlum olmak ya da mağdur olmak, o mağduriyeti ve mazlumiyeti sağlayanla o mazluma karşı duruşunu belirleyen kişilerin hesabıdır" ifadelerini kullandı.

Göçün kolay olmadığını vurgulayan Gürcan, "Hiç kimse evini, yurdunu bırakıp gitmez. Bırakıp gidiyorsa mutlaka orada artık canına tak etmiştir. Bize düşen onlara kucak açmaktır. Kucak açtığımız sürece biz insanlık adına varlığımızı, kendimize olan saygımızı kanıtlamış oluruz. Bu bireysel, toplumsal sorumluluğun devletler boyutunda da sorumluluğu var. Göçmen yasası koyarak, kapıları kapatarak ölümleri hızlandırıyor olmak, o ölümlerdeki payı artırmaz mı? Bu dramı durduracak her türlü girişime varız. Biz kapılarımızı açtık" dedi.

Bakan Gürcan, Türkiye'deki mülteci kamplarına dikkat çekerek, "Belki de dünyada ilk kez bir mülteci kampının kalitesini, saygıdeğerliğini ve insana yakışırlığını güç koşullarda bile olsa nasıl olduğunu resmederek görebilirsiniz. Mülteci kamplarının uzaktan fotoğraflarını gördüm, bir bizimkine baksınlar, bir ötekine baksınlar. Bu çok anlamlı insani hareket, böyle bir hükümette çalışmaktan da onur ve gurur duyuyorum" değerlendirmesini yaptı.

"Biz işimize bakıyoruz"

Gürcan, basında ve sosyal medyada, "Müslüman bir kadının börek yapmasını bilmemesi halinde ailesinin dağılacağı" yönünde açıklaması olduğu ileri sürülerek yapılan haberlerle ilgili de şunları söyledi: 

"Konu edilemeyecek kadar basit, değersiz ve ona zaman harcanmayacak kadar da başka işlerimiz var. Konunun başlangıcı tespit edildi, nereden geldiği. Ciddi bir girişim olduğu için paylaşıyorum, yoksa gerçekten cevap vermeden geçerdim. Ben böyle bir tweet atmadım. İspatları da yok zaten. Benim attığım tweetler belli. Onların da altına imzamı atarım. Yazmadığım bir şeyden de sorumlu tutulmak istemem." 

Üzerinde yalan bir haberle oluşturulmuş bir "jpg tweetleri" ile açıklamanın dağıtıldığını aktaran Ayşen Gürcan, şunları kaydetti:

"Talimat verdim, söz konusu tweeti başlatan kişi hakkında hukuki işlem başlattık. Ama nereden geldiği belli olmadan bu habere iman ederek, benim yazdığıma inanarak bunun üzerine haber yapanlar, bunun üzerine yorum yapanlar ve bunun üzerine yani bir profesörün, bir akademisyenin, bırakın her tarafı, üç çocuk yetiştirmiş bir annenin kimliğini, temsil ettiği makamı alaya almak, küçük düşürmeye çalışmak ancak kendilerini küçük düşürür. Sosyal medya, kendilerinin çalıp kendilerinin oynadıkları küçük bir kargaşa alanı oldu. Biz işimize bakıyoruz. Biz işimizi yapıyoruz."

Dört gündür hiç boş vakti olmadığını belirten Gürcan, "Önümüzde çok önemli meseleler var ve bu meseleler üzerinde çalışmamız gerekiyor. Şiddet gören kadınlar, mağdur olan çocuklar var. Bu alan kimsesizlerin alanı, bu alana eğer biz sahip çıkmazsak bunun hesabını veremeyiz" dedi.

Gürcan, kişisel Twitter hesabını basında yer alan haberlerden sonra değil, bakanlık görevi verildikten sonra dondurduğunu, görevi sona erdikten sonra tekrar kişisel hesaplarını kullanacağını ifade etti. Gürcan, bundan sonra görüşlerini Bakan olarak, bakanlığın resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşamaya devam edeceğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu