Erdoğan: Akdeniz'de insanlık boğuluyor!

Erdoğan: Akdeniz'de insanlık boğuluyor!


Cumhurbaşkanı Erdoğan B20 Zirvesi'nin açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Terörle mücadele tek başımıza kalsak da sürecek. Ben buradan tüm dünya ülkelerine terörle mücadelede ortak hareket etme çağrısında bulunuyorum.

Küresel sorunlara küresel çözümler bulunması gerekiyor. Her ekonomik gelişmenin ilgili ülke ile birlikte tüm dünyayı da etkilediği bir dönemde bu anlayış çok daha önemli hale geliyor. Takım oyunu sorunların aşılmasını kolaylaştırır.

G20 küresel barışa da katkı sunmalı. Bunun için platform içinde geliştirilen politikaların birbirini tamamlaması şarttır.

B20 Türkiye'nin Küresel iş dünyasının en önemli platformlarından biri haline geldiğini biliyoruz.

Özellikle ilk defa bu yıl gündeme getirdiğimiz KOBİ'lerle ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğimizin bilinmesini isterim.

Krizin gerisinde yapısal sorunlar vardır. O yüzden Asya bölgesi tarihi bir fırsat ile karşı karşıyayadır. Londra-Pekin hattını önemsemeyenler başarılı olamayacaktır. Marmaray ve boğazda inşaa edilien ikinci proje bu hattın iki kıtayı birleştiren kısmı olacak.

Özelleştirme konusunda attığımız adımlarla altyapıda önemli kazanımlar sağladık.

Antalya zirvesinde dünyaya güçlü mesajlar verebileceğimize inanıyorum.

Ekonominin en önemli tehdidi terördür. Bu konuya değinmeden geçmemiz mümkün değildir. Antalya zirvesinde en önemli gündemimiz bunlar oluşturacak. Küresel terör giderek büyüyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorun karşısında Batılı ülkelerin gerekli özeni göstermediğini belirtmek isterim.

Akdeniz'i bir mezara dönüştüren ülkeler hayatını kaybeden her mültecinin vebaline ortaktır. 3 yaşındaki yavrunun hesabını tüm insanlık vermeli. Akdeniz'de boğulan aslında insanlığımızdır. Akdeniz sahiline vuran her ceset bizim yüreğimizde derin yaralar açıyor. Merhametini yitirmiş bir dünya düzeni insanlığa derman olamaz.

Şu an 2 milyon insan Türkiye topraklarında. Biz insanız. Yaratılmışların en yücesidir. Ölümden kaçan insanları bombalara terkedemeyiz. Avrupa'nın tamamında ne yazıkki 200 bin mülteci bulunuyor.

Irak'ın petrol kuyularının yüzde 80'ni batının elinde. Dünyadaki bu yapı kabuledilebilir bir yapı değildir. Bu insanlar huzura kavuşana kadar elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Bunun hesabını bunlar neyle verecek. Küresel güvenlik sistemi işlemiyor. BM 5 daimi temsilcisinin sorunları haricinde hiçbir konuya eğilmiyor. Biz o yüzden dünya 5'ten büyüktür. Bunu ben söylediğim için dünya medyası tarafından Erdoğan kötü lanse ediliyor. Varsınlar kötü lanse etsinler ben doğruyu söylemeye devam edeceğim.

Batı merkezli dünyanın geride kaldığını çok merkezli bir dünyanın var olduğunu artık kabul etmemiz lazım.

2. Dünya savaşından sonra özgürlüğün kriterlerini belirleyen batı ülkeleri maalesef şimdi bu değerlere sırt çeviriyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu