'DAEŞ uluslararası mihrakların projesidir'

'DAEŞ uluslararası mihrakların projesidir'


Suriye İslam Konseyi Başkanı Usame Er-Rufai, Suriye halkına zor günlerinde çok az devletin yardım ettiğini, bu ülkelerin başında da Türkiye'nin geldiğini kaydetti.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nda, Suriye'deki son duruma ilişkin düzenlenen toplantıya, Suriye İslam Konseyi Başkanı Usame Er-Rufai, Başkan Yardımcıları Dr. Abdülkerim Bekkar, Dr. Muhammed Muaz el-Hin ve üyeler Fayiz el-Salah, Memduh Cüneyd katıldı. 

Konsey tarafından hazırlanan "Suriye'deki Trajedi, Uluslararası Vicdana Sesleniş" başlıklı metni okuyan Bekkar, Suriye halkının kırk yıldır mahrum kaldığı hak ve hürriyeti barışçıl yollarla talep ettiğini ancak rejimin buna katliam, yıkım ve ölümlerle cevap verdiğini ifade etti.

"10 dakikada bir kişi hayatını kaybediyor"

Suriye'nin, ölüm, kuşatma, açlık, zorunlu göç, alt yapıların yerle bir edilmesi, bütün bir neslin bilgisiz bırakılması, tarihi eserlerin, müzelerin ve kültürel birikimin yağmalanması yoluyla programlı yıkım ve toplu katliam altında olduğunu anlatan Bekkar, haziran ayı itibarıyla isimleri belirtilen ölü sayısının 215 bini bulduğunu kaydetti.

Bazı kuruluşların aynı rakamı 320 bin olarak açıkladığını ancak gerçeklerin bunlardan çok daha fazla olduğunu söyleyen Bekkar, "Suriye'de ortalama her ay 4 bin 300, her gün 144, her saat 6, yani her on dakikada bir kişi hayatını kaybediyor. Ölenlerin yüzde 22'si çocuk ve kadınlar oluşuyor" dedi.

"DAEŞ uluslararası mihrakların projesidir" 

Bekkar, DAEŞ'in yerel ve uluslararası mihrakların projesi olduğunu, hedefinin de devrimleri zayıflatmak, coğrafi ve demografik durumları değiştirmek ile siyasi istismardan başka bir şey olmadığını dile getirerek, "DAEŞ, komplo amaçlı bir terör koludur" değerlendirmesini yaptı. 

Dr. Abdülkerim Bekkar, "Bugün dünya insanlık vicdanı, zor ve tehlikeli bir virajda. Dünyanın tüm entelektüel ve düşünürlerinin ortak görüşü insanların tümünün bir gemide olduğudur. Ya birlikte kurtulacağız ya da birlikte boğulacağız. İşte o zaman bu olaylara izleyici kalanlar, görüşlerinin darlığını, çıkarlarının geçici olduğunu ve boğulmanın sebebi olduklarını anlayacaklar" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu