PKK'ya 'ülkeyi terk et' çağrısı

PKK'ya 'ülkeyi terk et' çağrısı


Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki aşiret ve sivil toplum kuruluşlarından 120 kanaat önderi Şırnak'ta bir araya geldi; bölgede huzur ortamının sağlanması için PKK’ya ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinde bir araya gelen Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Bitlis, Van, Bingöl, Hakkari, Gaziantep, Şanlıurfa, Muş ve Siirt'teki aralarında bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de yer aldığı kanaat önderleri, ortak basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan Alihan Babat, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle çağrıda bulunduklarını söyledi. Geçmişte yaşanan tecrübenin, silah ve şiddetle hiçbir yere varılamayacağını, kan dökmenin hiçbir sorunun çözümü olmadığını defalarca gösterdiğini söyleyen Babat, Çözüm Süreci'nin can kayıplarının önüne geçileceğine ve barışın sağlanacağına dair umutları büyüttüğünü ifade etti.

‘Silah miadını doldurdu’

Babat, “Yaşadığımız 30 yıllık tecrübe silahın miadını doldurduğunu, acı ve gözyaşından başka silahla elde edebilecek bir kazanım olmadığını hepimize öğretti” diye konuştu.

Genel seçim sonrası başlayan çatışma ortamının bölge insanının barış ve demokrasi beklentisini zedelediğini söyleyen Babat, “7 Haziran sonrasında silahların yeniden devreye girmesinin makul bir izahı yoktur” dedi.
Babat, “Kardeş kavgasının sona ermesi ve barışın yeniden tesis edilmesi için silahlı örgüt mensuplarının şiddete son vermesini ve ivedilikle ülkemizi terk etmelerini istiyoruz” dedi.

‘Bölgemizin silaha değil, barışa ihtiyacı var’

“Mevcut sorunlarımızın çözümünde silahın bir yöntem olmadığını, siyaset dışında silah ve şiddetle elde edilecek bir kazanımın bulunmadığını düşünmekteyiz” diyen grup sözcüsü, “Çağrımız, bir an önce bu akıl dışı yoldan dönülmesi, silahlı mücadeleden vazgeçilerek, meşru demokratik siyasetin hakim olmasının sağlanmasına yöneliktir" diye konuştu.

“Bölgemizin silaha değil, huzura, barışa ve sağduyuya ihtiyacı vardır” diyen Babat, “Önceliğimiz, demokrasimiz üzerindeki silah tehdidinin ortadan kaldırılması, meşru demokratik siyasetin korunmasıdır” ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu