'Öz yönetim'i destekleyen eş başkan çark etti!

'Öz yönetim'i destekleyen eş başkan çark etti!


Geçtiğimiz günlerde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, bazı bölgelerde belediye başkanlarının sözde ‘öz yönetim’ ilanına sahip çıktıklarını söylemişti. Ayna, bu kez açıklamalarının tersini iddia etti

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine  Ayna, sözde özerklik konusunda "devleti tanımama" gibi bir tabirin söz konusu  olmadığını belirterek, silahlı yol kesmeleri de tasvip etmediklerini bildirdi. 
 
Ayna, "bazı yerleşim birimlerinde  özerklik ilan edilmesi" konusunun yanlış algılandığını belirtti. Halk meclislerinin yerelde özerlik ilan etmesinin "bölücülük" olarak ele alındığını  ifade eden Ayna, "Oysa özerklik öyle değil, özerklik devlete, 'Gel, bu benim  yaşadığım mahalleyi, ilçeyi, ili beraber yönetelim' demek" ifadesini kullandı. 
 
Sözde özerklik metinlerinde demokrasi istendiğini söyleyen Ayna, "Biz  devleti tanımıyoruz, diye bir tabir yok, özerklikte devleti tanımamak gibi bir  şey olmaz" diye konuştu. 
 
Ayna, özerkliğe ilişkin dünyada çeşitli örnekleri bulunduğunu öne  sürerek, ABD'de her eyaletin kendi anayasası olduğunu, yerel yönetimlerin  yetkilerinin genişletildiğini kaydetti. 
 
"Devletin demokratikleşmesi, devletin demokrasiye duyarlı olması  anlamında özerkliği talep ettiklerini" belirten Ayna, özerklik konusunun silahlı  çatışma şeklinde algılandığını ileri sürdü. 
 
Kendi açıklamalarının da bu şekilde yorumlandığını söyleyen Ayna,  silahlı mücadeleden yana olmadıklarını kaydetti. "Biz silahlı mücadele yürüten  bir partiyiz" gibi bir açıklama yapmadığını vurgulayan Ayna, "Silahlı yol kesmeyi  asla tasvip etmiyoruz. Silahları tasvip etmiyoruz" dedi. 
 
"Polise karşı kitlelerde savunma mekanizması geliştiğini ve bu durumda  da silahların konuştuğunu" iddia eden Ayna, "Savunmanın araçları silah olmamalı,  asla tasvip ettiğimiz bir şey değildir" açıklamasında bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu