Hafızayı güçlendirmenin en eğlenceli yolu!

Hafızayı güçlendirmenin en eğlenceli yolu!


ABD’deki North Florida Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden araştırmacılar ağaca tırmanın hafızayı güçlendirdiğini açıkladı.

Çocukken birçoğumuz ağaca tırmanmıştır. Birçoğumuzun bahanesi ağaçtaki meyveleri toplamaktır. Bahane diyorum, çünkü biz çocukken ağaca tırmanıp, aramızda çözemediğimiz anlaşmazlıkları sağlam bir dala oturup, orada çözerdik. Bazen de o ağaç dalları kızların dedikodu yapma mekanları oluverirdi. Büyükler aman yavrum düşer bir yerinizi kırarsınız, sakın ağaca falan çıkmayın derlerdi. Ama biz onları dinlemezdik. Neticede ağaca tırmanmak çocukken bizler için en eğlenceli aktivitelerden biriydi. Ama ağaca tırmanmanın insan sağlığı için yararlı bir aktivite olduğunu bugüne kadar bize kimse söylememişti. Meğer ağaca tırmanmak hafızayı güçlendiriyormuş.

ABD’deki North Florida Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden araştırmacılar bunu bize şöyle açıklıyorlar: Yaptığımız çalışma neticesinde elde ettiğimiz bulgular kısa süre de olsa ağaca tırmanmak gibi faaliyetlerin eklemlerin boşluktaki pozisyonunu, konumunu, hareketini algılamaya ilişkin proprioseptif denilen duyuyu tetiklediğini, bu duyuyu tetikleyen faaliyetlerin bilişsel becerileri artırması sonucunda hafızanın güçlendiğini tespit ettik. Bu araştırmacılara göre ağaca tırmanmak hafızayı güçlendiriyor.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada hafıza testine tabi tutulan 18- 59 yaş aralığındaki gönüllü katılımcılardan; ağaca tırmanmak, tahta üzerinde yürümek ya da emeklemek, bazı nesneleri düşürmeden taşımak gibi fiziksel faaliyetlerde bulunmalarını istedi. Katılımcıların bu faaliyetlerde bulunmalarının üzerinden 2 saat geçtikten sonra bu katılımcılar tekrar hafıza testine tabi tutuldular ve bu testte yüzde elli daha başarılı oldukları görüldü. Bu sonuç ağaca tırmanmak hafızayı güçlendiriyor mu şüphesinin doğru olduğunu kanıtlar nitelikte. Araştırmacılardan Ross Alloway, bizleri düşünmeye sevk eden faaliyetlerin hem beyni hem de bedeni çalıştırabildiğini söyledi. Çalışma ve sonuçları Perceptual and Motor Skills dergisinde yayımlandı.

HABER SEYRET / ÖZEL HABER

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu