PKK Tunceli'de tarihinin en büyük darbesini yedi

PKK Tunceli'de tarihinin en büyük darbesini yedi


Hava Kuvvetleri, Tunceli'de PKK'ya yönelik 22 ayrı noktaya yaptığı hava harekatında örgütün 14 barınma noktasını imha etti.

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, Tuncelibölgesinde bulunan PKK'ya ait 22 ayrı noktaya, 22 Ağustos'ta 03.00-04.30 arasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hava harekâtı düzenlendi.

14 BARINMA NOKTASI İMHA EDİLDİ
Harekat sırasında PKK'lı teröristlerce yaz mevsiminde kullanıldığı değerlendirilen 14 değişik barınma noktası tamamen imha edildi. Hava hedeflerine karşı kullanılan PKK'ya ait dört adet ağır makineli tüfek (Doçka) ve iki adet kakineli tüfek mevzii ile iki adet Zağros keskin nişancı mevzii kullanılamaz hale getirildi.

5 TERÖRİST ÖRGÜTTEN KAÇTI
"Batı İl Merkez Gücü" içinde faaliyet gösteren 5 teröristin örgütten kaçtığı, bunlardan ikisinin Kandil ve civarına yapılan hava bombardımanlarından kaçıp Türkiye’ye geldikleri belirlendi. Önümüzdeki günlerde bu sayının artabileceği belirtildi.

TESLİM OLMAYI DÜŞÜNÜYORLAR
Örgütün 22 Temmuz'da başlayan hava harekatlarında tarihindeki en büyük darbeyi yediğine, bunun çok kısa sürede ve çok yıkıcı olmasının moralleri alt üst ettiği, çok sayıda teröristin kaçarak teslim olduğu, teslim olmayı başaramayanların ise örgütün Kuzey Irak’ta hakim olmadığı bölgelerde saklandığı rapor edildi.

ÇOCUKLARI KAÇIRIYORLAR
Kaynaklar, hava harekatlarında örgüte eleman bulmakta çok zorlanan PKK'nın çocuk militan için ailelere yüksek miktarda para verildiği yönünde raporlar geldiğini de kaydetti. Yapılan operasyonlarda Kandil ve civar kamplardaki çocuk militanların bir kısmının yaşamını yitirdiği tespit edildi.

5-10 KM'LİK ALANA KOKU YAYILDI
Özellikle Kandil ve Hakurk’ta ölen terörist sayısının fazla olmasından ve her an yeni bir hava harekatı olacağı korkusundan cesetlerin oldukları yerde bırakıldığı ve 5-10 km.lik alana korkunç bir koku yayıldığı belirtildi. Zergele barınma alanına yapılan hava operasyonunda örgüte ait milyonlarca dolar değerindeki uyuşturucunun ve yüksek miktardaki dövizin imha edilmesi sonucu, olaydan sorumlu tutularak infaz edilen 10 kişi için bile infazı gerçekleştirenler hakkında örgüt yönetimince soruşturma açıldığı, rgütün artık eleman kaybetmeye tahammülü olmayacak bir seviyeye gerilediği; çok ağır suçlarda bile infazların durdurulması yönünde talimat verildiği ifede edildi.

"GÖK ÜSTÜMÜZE ÇÖKTÜ SANKİ"
Kaynaklar, örgüt içinde büyük bir korku ve panik havası yaşandığını, örgütün son bir ay içinde hiç beklemedikleri kadar iç kayıp verdikleri ve bu kayıpların gizlendiğinin tespit edildiğine işaret etti. Kandil civarındaki kamplardan telsiz aracılığıyla sunulan raporlarda,"Gök yarıldı, gök üstümüze çöktü sanki. Komutanlar nerede? Nereye kaçtılar" şeklinde şikayetlerde bulundukları ve bunun moral bakımından örgüt içinde büyük bir çöküntüye sebep olduğu ve bu söylemlerin giderek yayıldığı dile getirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kabinede değişiklik olabilir.
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Türkiye ile işbirliği yapın

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu