Davutoğlu hangi isimlere teklif götürülecek

Davutoğlu hangi isimlere teklif götürülecek


Yenişafak yazarı Selvi'ye göre; Başbakan Davutoğlu, CHP ve MHP'nin Genel Başkan Yardımcıları ve Grup Başkanvekillerinden isimlerin yer aldığı kişilere bakanlık teklifini iletecek.

 İşte Selvi'nin o yazısı;

CHP'YE 6 DEĞİL 5 BAKANLIK DÜŞTÜ

Başbakanlık'tan Meclis Başkanlığı'na gönderilen yazıda Başbakan dahil, 26 bakandan oluşan bir hükümetin kurulacağı belirtildi. Başbakan dahil ibaresi önemli. Başbakan dahil olunca CHP'ye 5 bakanlık düştü. Başbakan hariç olsa 6 bakanlık düşecekti. Hesap şu: 63.hükümet Başbakan dahil 26 üyeden oluşacak. Bu durumda Başbakan ve yasa nedeniyle bağımsız 3 bakanı çıkardığınızda geriye 22 bakan kalıyor. 11 bakan AK Parti'ye verildiğinde kalan 11 üyenin CHP, MHP ve HDP arasındaki dağılımı 5 artı 3 artı 3 şeklinde oluyor.

TEKLİF: GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI VE GRUP BAŞKANVEKİLLERİNE

Muhalefet milletvekillerine bakanlık teklifi yazılı olarak iletilecek. CHP ve MHP'den kimlere iletilecek? AK Parti, MHP ile ya da CHP ile koalisyon yapsa kimlerin bakan olma ihtimali varsa onlara yapılacak. CHP ve MHP'nin Genel Başkan Yardımcıları ve Grup Başkanvekillerinden isimlerin yer aldığı kişilere bakanlık teklifi iletilecek. Hükümette 4 Başbakan Yardımcısı yer alıyor. İkisi AK Parti'ye kaldı, ikisi muhalefete ayrıldı. Biri CHP'ye diğeri MHP'ye teklif edildi. HDP'den ise "Türkiye ortalaması"nı yansıtan isimler tercih edildi. Onlar bu teklifi reddederse ne yapılacak? Başbakan açıkladı. “Önce muhalif partililere teklif yaparım, sonra bağımsızlara giderim”

3 DÖNEMLİKLER SEÇİM HÜKÜMETİ KABİNESİNDE YOK

Selvi'nin yazının dışında kabine için önemli bir bilgi de AK Parti'deki 3 dönemliklerin kabinede yer almayacak olması...
AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, 3 dönemliklerin kabinede yer almayacaklarını belirtti. Atalay, şunları söyledi: "3 dönemlik olan 7-8 kişi var mevcut kabinede. Onlar görev almayacak. Bu kesin. Milletvekili olmayanlar, Ali Babacan, benim konumumda olan, Bülent Arınç, Çalışma ve Tarım Bakanlarımız... 3 dönemlik ve miletvekili olmayanlar bu kabinede yer almayacaklar. Bunlar ayrılacaklar, diğerlerine görev verip vermemek Başbakanımızın takdiri."

Kaynak : Haber7

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu