Esed bunu yaparsa müdahale yapılmayacak

Esed bunu yaparsa müdahale yapılmayacak


Suriye'de kimyasal saldırı emrini Esad rejiminin verdiğini iddia eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Esed'e son bir şan verdi. Kerry "Esed kimyasal silahları devrederse müdahaleyi engelleyebilir" dedi.

Suriye müdahalesi konusunda yapılan basın açıklamasından satır başları:

KİMYASAL SİLAHLAR DEVREDİLİRSE MÜHADALE ETMEYİZ

John Kerry yaptığı flaş açıklamayla Beşşar Esed'e açık kapı bıraktı. Kerry ''Esed kimyasal silahları devrederse müdahaleyi engelleyebilir' dedi.

- Dünya dikkatini Suriye'ye vermeli ve diğer diktatörlere mesaj göndermeli.

- Başkan Obama kendi kararını kendi düşüncelerine göre vermiştir. Amerika için ne iyiyse onu yapacaktır. Kongremiz için demokrasi için ne iyiyse onu yapacaktır. Başkan'da biliyor ki önünde zor bir karar var. Başkan Obama çok cesur bir karar verip Kongre'ye gitti. Demokrasilerde kongrenin kararı önem taşıyor.

 - Ben bir arkadaşımla konuşmuştum. Bana kanıtlar konusunda bazı insanların hala şüphede olduğunu söylemişti. Bu durumun Irak'la ilişkilendirilmesi konusunda kaygı duyuluyor. Ben de kaygı duyuyordum. Suriye konusunda biz zamanımızı koruyoruz. Başkan Obama en iyi kararı vermeye çalışıyor. İstihbaratı değerlendirip önümüzdeki zamanı kullanıyoruz.

ELİMİZDE ÇOK FAZLA KANIT VAR

- Başkan istihbarat bilgilerini değerlendiriyor. Gerçekten elimizde çok fazla kanıt var. Evet ortada bir risk var ancak bu az bir risk. Bizler Esed rejiminin kimyasal saldırı emri verdiğini biliyoruz. Oraya askerlerini gönderdi ve saldırıyı gerçekleştirdi. Roketlerin nereden ateşlendiğini ve nereye indiğini biliyoruz.

ROKETLERİN NEREDEN ATILDIĞINI BİLİYORUZ

- Roketler Esed'in kontrol ettiği yerlerden gönderildi. İnternette birçok görüntü yer aldı bu saldırıdan sonra. Bir gerçek var ortada. Gençler, çocuklar bebekler orada öldürüldü. Nefessiz kaldılar, spazm geçirdiler. Çok kötü şeyler oldu. Bu olaylar roketlerin indiği yerlerde oldu.

- Suriye ve İran'da kimyasal saldırı gerçekleştirdiğini kabul ediyor. Muhaliflerin bunu gerçekleştirebilecek kapasiteleri yok. Hangi mantıkla şunu söyleyebilirsiniz ki rejim kontroldeki yerlerden ateşlenen roketler muhalifler tarafından ateşlensin.

Esed'in bir karşılık konusunda yaptığı açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz. İngiltere operasyona hayır dedi. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz ? Kongre'den onay çıkmasa dahi operasyon düzenlenebilir mi ?

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ''Esed'in söylediklerini dikkate alıyoruz. Ancak geçmişte de katliam yapan diktatörler yaptıklarını inkar etmiştir.'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ''Daha fazla gecikmeden bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Daha önce kanıtları sunmuştum. Ben kişisel olarak elimizde kanıtlar olmadan bir takım şeylerin yapılmaması gerektiğini düşünüyorum fakat kanıtlarımız var. Sizler whitehouse.com'a girerek raporlarımızı okur ve kendi kararlarınızı verebilirsiniz. İnanılırlık konusunda bir şüphenin olmaması gerektiğini düşünüyorum.

- İnsanlar müdahaleden korkuyor. Irak ve Afganistan sonrası gibi olmasından korkuluyor. Bu yüzden bazı kesimler müdahaleye karşı çıkıyor. Ancak bazı şeylere gözümüzü kapatamayız. Ancak Suriye'de böyle bir durum söz konusu değil. Biz savaşa girmiyoruz. Biz insanların hayatını riske atmayacağız. Bizler Esed rejiminin sorumlu tutulmasını istiyoruz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gündem
Fatma hanıma İtibar suikastı yapıyorlar
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Afganistan 'da Polis eğitim merkezine saldırı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu