Bakanlık için adı geçen 3 HDP'li

Bakanlık için adı geçen 3 HDP'li


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, seçim hükümeti için Başbakan Davutoğlu'na önümüzdeki günlerde görev vermesi bekleniyor. CHP ve MHP'nin yer almayacaklarını açıkladıkları kabinede, "AK Parti HDP ile hükümet kurdu" algısı oluşmaması için, Başbakan Davutoğlu'nun HDP'den bakanlık teklif edeceği 3 ismi belirlediği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 45 günlük sürenin pazar akşamı dolmasının ardından önümüzdeki hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu, “geçici seçim hükümeti" kurması için görevlendirmesi beklenirken gözler AK Parti'nin seçim hükümetini oluştururken nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi.

Geçici Bakanlar Kurulu'nda, CHP'ye altı, MHP ve HDP'ye üçer bakanlık düşmesi bekleniyor. Anayasaya göre bakanlık teklifini kabul etmeyen isimlerin yerine bağımsızların atanması gerekiyor. Bu durumda HDP hükümete girerse, girmeyeceğini açıklayan CHP ve MHP'nin yerine dokuz bağımsız isme bakanlık teklifi götürülmesi gerekiyor. Milliyet'in haberine göre, AK Parti, CHP ve MHP'nin hükümete girmeyerek, “AK Parti, HDP ile hükümet kurdu" görüntüsü oluşturmaya çalıştığını düşünüyor. Bunu aşmak için de CHP ve MHP'de siyaset yapmış birer isme “sembolik" olarak bakanlık teklif edilebileceği ifade ediliyor.
CHP'li ve MHP'li kimliği olan, ancak parti üyesi olmayan bu isimlerin bakanlığı kabul etmesi durumunda; kamuoyuna, “kabinede sadece HDP'liler yok" mesajı verilecek.

Davutoğlu'nun diğer bir gündemini ise HDP'li bakan isimleri oluşturacak. HDP'den isim sormamakta kararlı olan Davutoğlu, bakan olacak üç ismi kendisi belirleyecek. HDP'den kabineye Celal Doğan, Mithat Sancar, Ayhan Bilgen gibi isimlerin seçilebileceği değerlendiriliyor. HDP'ye Gençlik ve spor, Avrupa Birliği, Orman ve Su İşleri bakanlıklarının verilebileceği de ifade ediliyor. İsim seçiminin partiye bırakılmamasına tepkili olan HDP'nin hükümete girmemesi ise Davutoğlu'nun elini rahatlatacak.
Bu durumda, sadece AK Parti ve bağımsızlardan oluşan bir Bakanlar Kurulu oluşacak.

Bağımsız bakanlar

AK Parti kurmayları, bu durumda bağımsızların AK Parti'ye yakın isimlerden ve “Akil İnsanlar Komisyonu"nda yer alan bir veya iki isimden oluşabileceğini belirtiliyor. Bazı bakanlıklarda müsteşarlara da görev verilebileceği ifade ediliyor.

O isimler dönüyor

AK Parti'de 25 Ekim veya 1 Kasım'da yapılması beklenen seçimde üç dönemlik 70 isim ile bu dönem 3. dönemi olan 26 ismin aday olabileceği bir formül de 12 Eylül'deki kongrede hayata geçirilecek. AK Parti'de üç dönemliklerin de gelmesi ile listelerde büyük oranda değişiklik de yaşanmış olacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yüksek lisans mezunu çaycı!
Türkiye
'FETÖ'nün ihanetini Almanya'da biz bizzat yaşadık'
Dünya
Donald Trump'tan milyonlarca kişi ölebilir uyarısı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu