Yetim-Der’den Afrika’da Sünnet Organizasyonu

Yetim-Der’den Afrika’da Sünnet Organizasyonu

  • 20 Ağustos 2015 12:01


Avrupa Yetim-Der, düzenlediği sünnet organizasyonuyla Ugandalı çocukları sünnet ettirdi.

Türkiye’de ve Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yaptığı yardım organizasyonlarıyla tanınan Avrupa Yetim-Der, Afrika ülkelerinden Uganda’da sünnet organizasyonu gerçekleştirdi.

Uganda’nın Kampala şehrine 30 km uzaklıkta bulunan Kavempe bölgesinde Yetim çocuklar ve sünnet imkânı bulamayan ihtiyaç sahiplerinin çocuklarını sünnet ettiren Avrupa Yetim-Der, bu organizasyonu hayırseverlerin bağışladığı 15 euroluk destekle gerçekleştirdiğini belirtti.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Avrupa Yetim-Der Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş, Avrupa’da yaşayan hayırseverlerin destekleriyle Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yürüttükleri yardım organizasyonlarına devam ettiklerini söyledi.

Organizasyonlarını, aciliyet durumunu göz önünde bulundurarak yaptıklarını belirten Ateş, Uganda’nın da bu bağlamda aciliyet arz ettiğini belirterek, İsviçre, Almanya, Finlandiya, Fransa ve Belçika gibi ülkelerde yaşayan hayırseverlere bu sünnet organizasyonuna verdikleri destek için teşekkür etti.

Ateş, sünnet olmak için sırada bekleyen ihtiyaç sahiplerine yönelik sünnet organizasyonlarının devam edeceğini belirterek hayırseverlerden destek talebinde bulundu.

Uganda’da sünnet masrafı bir ailenin aylık gelirine eşdeğer

Sünnet organizasyonunda hazır bulunan Avrupa Yetim-Der görevlileri ise düzenledikleri sünnet organizasyonları hakkında bir açıklamada bulundu.

Avrupa’dan binlerce kilometre uzaklıkta bulunan Uganda’da ihtiyaç sahiplerine destek amacıyla düzenledikleri sünnet organizasyonu hakkında değerlendirmelerde bulunan yetkililer, “Burada bir insanın sünnet olabilmesi için en az 6-7 saatlik bir yolculuktan sonra hastaneye gitmesi gerekiyor.  Bu kişinin sünnet olup geri dönmesi için yaklaşık olarak bir ailenin neredeyse 1 aylık kazancına bedel. Sünnet yaptırılan insanların çoğu 20 yaşının üzerinde olan insanlar. Bu bölgedeki insanların çoğu yeni Müslüman oldu.” İfadelerini kullandı.

Sünnet organizasyonunun yapılmasında emeği geçen ve buna vesile olan hayırsever Davut Kocaoğlu’na ayrıca teşekkür ettiklerini belirten yetkililer, “Avrupa Yetim-Der olarak bu çalışmayı başlattığımızdan dolayı sevinçliyiz. Rabbim bu çalışmalarımıza katkı sunan ve emeği geçen herkesten razı olsun. Tüm hayırseverlerimize Avrupa Yetim-Der adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Yetim-Der’in Uganda’da düzenlediği toplu sünnet organizasyonunda 1 kişinin sünnet bedeli için 15 Euro harcandığı belirtildi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu