'İşaretleri görmezden geldiler'

'İşaretleri görmezden geldiler'

  • 20 Ağustos 2015 11:32


Fransız haber ajansı AFP'nin ele geçirdiği parlamento raporuna göre başta Nuri Maliki olmak üzere üst düzey Iraklı yetkililer Musul'un düşüşüne dair işaretleri ve istihbarat raporlarını görmezden geldiler, beceriksizce hareket ettiler.

Fransız haber ajansı AFP, Musul'un neden düştüğü ile ilgili olarak hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılmayan parlamento raporunu ele geçirdi. Ajansın yayınladığı habere göre, rapor Irak'ın en büyük ikinci şehri olan Musul'daki üst düzey yetkililer şehrin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün eline geçmesiyle sonuçlanan saldırıya dair büyük emareleri görmezden geldiğini söylüyor.

Aralarında eski başbakan ve cumhurbaşkanı yardımcısı Nuri Maliki ile Musul Valisi Esil Nuceyfi'nin de bulunduğu bazı üst düzey yetkililer, Musul'un IŞİD'in eline geçmesinden sorumlu tutuluyor.

Rapor, üst düzey yetkililerin yaklaşan saldırıyı haber veren ayrıntılı istihbarat raporlarının verdiği bilgiler doğrultusunda hareket etse ve önlemler alsa, Musul'un IŞİD'in eline geçmesinin önlenebileceğini savunuyor.

Raporda "Eyaletteki güvenlik durumu hakkında bilgilendirilen kişiler (…) bunun olacağını kesin olarak biliyorlardı. Var olan bütün bilgiler buna işaret ediyor. Tek sürpriz, askeri birliklerin çöküşünün hızı idi. Muharebeye önderlik eden güvenlik komutanlarının kötü performansı (…) şehrin direnişindeki son umudu da yok etti. Bu komutanlar, şehrin güvenliğinin çöküşünü hızlandıran birtakım vahim hatalar yapmışlardır" ifadeleri kullanılıyor.

Rapora göre yaklaşan saldırıya işaret eden ve en son Mayıs 2014’te bir sonraki ayda Musul'a karşı bir saldırı olabileceğini belirten önemli istihbarat bilgileri görmezden gelindi. Öyle ki, yakalanan bir IŞİD komutanı sorgusunda saldırının 6 Haziran sabahı başlayacağını söylemiş, şehrin içindeki ilerleme hatlarını anlatmış ve şehirdeki "uyuyan" IŞİD hücrelerinin yerlerini, ne kadar güçlü olduklarını ve mühimmatlarına dair bilgiler vermiş.

Başlamadan kaybedilen muharebe

Irak’ın üçte birini ele geçiren IŞİD saldırıları, o IŞİD komutanının söylediği gibi 6 Haziran sabahı başladı. İlk sıcak temas, bir polis memurunun amirine bir grup aracın yaklaşmakta olduğunu haber vermesiyle yaşandı. Polis amiri, başta grubun dostane olduğunu düşünse de, konvoya iki Humvee'nin önderlik ettiğini ve aralarında makineli tüfekle donatılmış pikapların da bulunduğunu öğrenince konvoya ateş edilmesi emrini verdi.

Ancak pek çok açıdan, Musul muharebesi ilk kurşun atılmadan çok daha önce kaybedilmişti.

Rapora göre Musul'un başkenti olduğu Ninova eyaletinde derin bir şekilde organize olan IŞİD'in finansmanı mafya tarzı haraç kesme yöntemiyle sağlanmış, doktorlar, jeneratör sahipleri ve hatta bir sebze pazarından zorla alınan paralarla aylık tahmini olarak 11 milyon dolarlık gelir elde etmişti.

Dönemin başbakanı Maliki ve diğer yetkililer de orduyu temelden zayıflatan kararlar vermişlerdi. Rapora göre Maliki güvenlik birimleri için "yönetimleri altında her türlü yolsuzluğun yapıldığı beceriksiz lider ve komutanlar" seçmişti. Komutanlar güvenlik güçleri mensuplarına yolsuzluklar konusunda hesap sormamış ve bu yüzden "halk ile güvenlik güçleri arasındaki boşluğu genişletmişlerdi." Maliki ayrıca "Yeni Irak ordusunun kabiliyetlerini geliştirmek için sorumluluk"tan da yoksundu.

Rapor, Irak ordusu birliklerinin "temel eğitim ve mühimmat kalitesine dair kaygılardan yoksun; yetkinlik, eğitim ve kalite pahasına toplam sayıya odaklanan bir tarzda kurulduğunu" tespit ediyor. Rapor ayrıca Irak Kara Kuvvetleri Komutanı General Ali Gaydan’ın Musul’daki birliklere asker ve ekipman takviyesi yapmakta başarısız olduğunu ve diğer eyaletlerdeki görevlendirmeler için birlikleri Ninova’dan çektiğini belirtiyor.

Yanmış Humveeler, kayıp askerler

Rapora göre Ninova'daki güvenlik güçlerinin çoğu mevcudun yüzde 50-60 gücündeydi ve halkla ilişkileri oldukça zayıftı. Ayrıca Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Ebud Kanbar, Musul'un düşüşünden önce var olan güvenlik zaafları ile ilgili olarak gerekli önlemleri almadı.

8 Haziran'da 2. Tümen'in komutasını ele almak için Musul'a ulaşan Tuğgeneral Fadıl Cevvad Ali, raporda güvenlik güçlerinin şehrin düşüşünden önce içinde bulunduğu zor durumu anlatıyor. Ali, kontrol noktalarındaki adam sayısının yetersiz olduğunu, araçların çalışmadığını ve 500 adama sahip olması gereken bir birliğin yalnızca 71 kişiden meydana geldiğini söylüyor.
Ali savunma hattını görmek istediğinde, subayları iki Humvee'nin yandığı ve yerde cesetlerin yattığı bir sokağı işaret etmiş.

Maliki'nin Ali Gaydan ve Ebud Kanbar'ı Musul'a göndermesinden sonra da Kanbar'ın beceriksizliği devam etmiş. Rapora göre Kanbar Musul'daki durumu yanlış anlamış ve "muharebe kumandanlığına sirayet eden büyük kafa karışıklığının" sorumlusu olmuştu.

Raporda IŞİD'in şehri almasından önceki gece Kanbar'ın Musul'un batısından 30 zırhlı araçla çekildiği ve askerlerin moraline çok büyük zarar verdiği söyleniyor. IŞİD bu çekilmeyi "liderlerin kaçışı" şeklinde yaymıştı. 9 Haziran'da Kanbar Musul'un batısındaki bölgeleri geri almak için yapılacak operasyonun ertesi gün için planlanması emrini vermiş ancak rapor bu operasyonun "Musul’un düşüşüyle sonlandığı için hayata geçirilemediğini" söylüyor.

Kaynak: AFP

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu