'Almanya iade etmesin' desteği başlattılar

'Almanya iade etmesin' desteği başlattılar

  • 19 Ağustos 2015 14:11


Almanya’daki AK Parti karşıtı Türk kökenli milletvekilleri kaçak eski savcıları koruyacaklarını Öz ve Kara’nın Almanya’da iltica talebinde bulunmaları gerektiği yönünde basına açıklamalar yaptı.

İşte o vekillerin demeçleri: 

'HAZIRIZ'

Almanya Sosyal Demokrat Parti Berlin Eyaleti Milletvekili ve ceza hukuku avukatı olan Erol Özkaraca kaçak savcıları korumakla kalmadı bir de kaçaklar için ‘kurtulma’ mesajı verdi. Özkaraca “Eğer Zekeriya Öz, Almanya’ya iltica başvurusunda bulunursa, burada kalma şansı var. Almanya’daki iltica yasasıyla Öz’ün durumunda olan politik suçluları koruyoruz” diyerek alenen ‘iltica başvurusunda bulunun’ dedi. Özkaraca bununla da kalmadı: Eğer hukuksal destek isterse buna hazırım. 

KABUL EDİLEBİLİR

Akşam’ın ulaştığı Özkaraca “Alman İltica Yasası’na göre Alman makamları derinlemesine Öz’ü dinlemek ve anlatılanları soruşturmak zorunda. Eğer Öz’ün gerçekten siyasi baskı ya da politik görüşleri dolayısıyla böyle bir talepte bulunduğuna kanaat getirilirse iltica talebi kabul edilir. Öz’ün geçmişini göz önünde tutup bugüne de baktığımda politik görüşleri dolayısıyla bu baskıya uğradığı ihtimali çok güçlü dolayısıyla büyük ihtimalle iltica başvurusunu kazanır” dedi. 

İFADE VERMİŞ

Zekeriya Öz'ün dün Frankfurt am Main Savcılığı'na uzun süren bir ifade verdiği iddia edildi. Frankfurt am Main Savcılığı basın yetkilisi ise bilgisi olmadığını ifade etti. 

ERDOĞAN'A HAKARET

Almanya Yeşiller Partisi’nden Memet Kılıç “İslamcılar” diyerek suçladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “İslamcının demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi kaygısı yoktur. O sadece gücü ele geçirip yağma yapar. Türkiye’de İslamcıların Almanya’ya verecek hukuk dersleri yoktur” diyerek hakaret etti. 

'ALMANYA İADE ETMESİN' DESTEĞİ BAŞLATTILAR

Sol Parti Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş ise Alman makamlarını aklı sıra uyararak “Öz’ün Türkiye’de siyasi iktidarın kurbanı olduğu yönünde bir düşünce sabitlenirse Almanya’dan iltica talebinde bulunabilir” şeklinde bir açıklama yaptı.Taş’ın açıklamasına bir destek de partisinden Federal Milletvekili Sevim Dağdelen’den geldi. Dağdelen’de Alman makamlarını manipüle ederek “AKP rejiminden buraya kaçan hiç kimse Almanya tarafından Türkiye’ye geri gönderilmemeli, Alman hükümetinden de bunu bekliyorum” şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul'daki darbe davalarında sanıklara 19 müebbet
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Peşmerge ile Irak ordusu arasında çatışma çıktı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu