Koalisyon neden kurulamadı ?

Koalisyon neden kurulamadı ?


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun CHP ile yapılan koalisyon görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine MHP lideri Bahçeli ile yaptığı görüşmeden de bir sonuç çıkmadı. Davutoğlu, Bahçeli'nin dört şart ileri sürerek bütün kapıları kapattığını söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşme sona erdi.

Başbakan Davutoğlu, TBMM'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin makam odasında gerçekleşen görüşmenin ardından AK Parti Grubu'ndaki makam odasına geçti. Davutoğlu burada bir süre kurmaylarıyla görüştükten sonra Meclis'ten ayrıldı.

Davutoğlu'nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Her şeyden önce görev aldıktan sonra 13 temmuz'da kılıçdaroğlu, 14 temmuz'da bahçeli ile görüştüğümde yol haritasını kamuoyuyla paylaşmıştım. Bahçeli'yle bir araya geldik. Bunu daha önce de hem kılıçdaroğlu hem de bahçeli'ye ayrı ayrı, diğer tarafla da görüşeceğimizi paylaşmıştım.

"AK Parti ile koalisyon imkanını görmediğini ifade etti"

Kendisi de açık bir ifadeyle ve tam bir dürüstlük içinde, daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğu 4 konuyu da gündeme getirerek, bunları tek tek ele alındığında AK Parti ile koalisyon imkanını görmediğini ifade etti. Ben kendisinin yaklaşımını, genel başkan olarak saygıyla karşıladığımızı ifade ettim. Daha sonra olabilecek senaryolarla, bir koalisyon mümkün görülmüyor, kısa süreli seçim koalisyonu mümkün görünmüyor, azınlık hükümeti destek vermeyeceklerini belirtmişti. Erken seçim kararı için de bir hükümet meclis'e gelirse, meclis'i toplamak isterse toplantıya katılacaklarını ve erken seçime de destek vermeyeceklerini ifade etti. Bu dört konuda, herhangi bir müzakere yapmak kastıyla değil parti olarak bizim ve şahsi kanaatlerimi açıkça paylaştım. Cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili herhangi bir konunun koalisyonun parçası yapmayacağımızı söyledim. Çözüm süreci bağlamında gündeme getirilen hususlar çerçevesinde, terörle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğimi ifade ettim.

Gerek sayın Kılıçdaroğlu ile, CHP – AK Parti koalisyonu ve MHP – AK parti koalisyonunun zemininin olmadığı açıkça ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bunu önümüzdeki gün, ilk fırsatta MKYK'yı da toplayarak arkadaşlarımla istişare edeceğim. Değerlendirmede bulunacağız.

"İstişare sonunda görevi iade edeceğim"

Tabi bu tablo maalesef bütün çabalarımıza, kalan dört opsiyon da Sayın Bahçeli'nin söylemesi mümkün olamayacağı görüldü. Hiçbir kapıyı kapatmış değiliz şuan koalisyon ihtimalini gerçekleştirecek bir yol gözükmüyor. Elimden geleni yaptığım konusunda manen mutmainim yapılacak başka yol olsa onu denemekten imtina etmem. Anayasanı 116. maddesi nasıl bir yol öngördüğü söylüyor. Şunu ifade edeyim olabilecek yoları denediğimi düşünüyorum. Zemin yoksa yeni adım atmayı gerektirecek bir karar yok. MKYK ile istişare sonunda görevi iade edeceğim.

"Başta pozisyon zaten netleşmişti"

Hayır böyle bir öneri MHP tarafından getirilmedi. Güvenlik ve terörle mücadele bağlamında bilgilendirmenin hemen sonrasında Bahçeli zaten almış oldukları kararı ifade ettiler. Koalisyonu, bu 4 şartlarını, bu kendi şartları. Müzakere sonucunda bir anlaşmazlık söz konusu değil. Daha sonra diğer ihtimalleri de, azınlık hükümetine destek, bir erken seçim kararının da mümkün olmadığını ifade etti. Kendisinin hayır diyeceklerini ifade etti. Bu konuda da sayın bahçeli'yi açık ve samimi gördüğümü de ifade edeyim. İki genel başkan, iki akademisyen, iki devlet adamı olarak zikredilen hususlarla ilgili düşüncelerimi paylaştım.
Başta pozisyon zaten netleşmişti. Ama toplantı süresince de açık yürekli bir istişare imkanı bulduk.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu