Almanya'dan 'Patriot' açıklaması

Almanya'dan 'Patriot' açıklaması


Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, Alman Patriot hava savunma birliğinin geri çekilmesinin Almanya, ABD ve Türkiye'nin ortak kararı olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Alman Patriot hava savunma birliğinin geri çekilmesinin Almanya, ABD ve Türkiye'nin ortak kararı olduğunu belirterek, "Türkiye ile ikili ve NATO çerçevesindeki ilişkilerimize daha önce olduğu gibi aynı dayanışmayla devam edeceğiz" dedi.

Schaefer, Berlin'de Federal Basın Merkezi'nde gazetecilerin Türkiye'den geri çekilecek hava savunma sistemleri ile ilgili sorularını cevapladı.

Almanya'nın NATO müttefiki olması sebebiyle Türkiye ile dayanışması konusunda herhangi bir şüphe bulunmadığını söyleyen Schaefer, Türkiye'nin DAEŞ'e karşı mücadelede de müttefik ülke olduğunu belirtti. 

Schaefer, Türkiye'nin Almanya'dan çok farklı bir duruma sahip olduğunu vurgulayarak, "Biz savaş bölgesinde birkaç bin kilometre uzaklıktayız. Türkiye en az beş yıldır Suriye kaynaklı dramatik savaşla baş etmek zorunda. Türkiye milyonlarca Suriyeliyi savaş bölgelerinden getirip ülkesinde ağırlıyor" diye konuştu.

Suriye'den Türkiye'ye yönelik saldırıların bundan önce daha yoğun ve başka türlü olduğunu ifade eden Schaefer, "Bu sebepten dolayı Almanya Kasım 2012'de Patriot mevzilerini Türkiye'ye yerleştirme kararı aldı. Türkiye ile ikili ve NATO çerçevesindeki ilişkilerimize daha önce olduğu gibi aynı dayanışmayla devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Silahların PKK'nın eline geçtiği iddiası

Schaefer, "Türkiye'nin yürüttüğü çözüm sürecinin akamete uğramasının Patriotların geri çekilmesiyle ilgisi var mı?" şeklinde bir soruya, "Hiç ilgisi yok" şeklinde cevap verdi. 

"Peşmergeye gönderilen silahların PKK'nın eline geçtiğine" ilişkin iddiaların sorulması üzerine ise Schafer, şunları ifade etti:

"Ben bunu onaylayamam tamamen de reddedemem. Biz peşmergeye göndermiş olduğumuz silahları onlara başka bir siyasi ve askeri nedenle kullanılması için değil, DAEŞ'e karşı kendilerini savunmaları için verdik. Eğer bunun dışında bir kullanım varsa bu bölgesel hükümetle yapılan görüşmelerde gündeme getirilir ve açıklığa kavuşturulur."

"Tehdit azaldı"

Almanya Federal Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ingo Gerhartz ise Patriot sistemlerinin Türkiye'ye Suriye'den kaynaklanabilecek balistik füze tehdidine karşı NATO ve NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SACEUR) görevi çerçevesinde konuşlandırıldığını hatırlattı.

NATO'dan ve SACEUR'dan Suriye'den gelebilecek tehditlerle ilgili yılın her çeyreğinde düzenli olarak haber geldiğini belirten Gerhatz, "SACUER'dan son istihbarat bu yılın temmuz ayında geldi. Gelen istihbarata göre Suriye'den kaynaklanan tehdit oldukça azaldı" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu