Bakanlık açıkladı: Bu ürünleri sakın kullanmayın!

Bakanlık açıkladı: Bu ürünleri sakın kullanmayın!

  • 17 Ağustos 2015 15:23


Bu yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen kozmetik ve tıbbi cihaz denetimleri tamamlandı.

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yürütülen kozmetik ve tıbbi cihazların piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri kapsamında, 2015 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen denetimlerde; çeşitli firmalar tarafından piyasaya arz edilmiş teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürün olduğu tespit edilen ürünlere idari yaptırımlar uygulandı.

Buna göre, 2015 yılının ikinci çeyreğinde; 877 adet ürün denetlendi. Bu ürünlerden 211'İ uygunsuz, 30'u ise güvensiz ürün olarak tespit edildi. Gerçekleştirilen denetim faaliyetleri sonucunda 846 bin 935 lira ceza uygulandı.

11 KOZMETİK ÜRÜN GÜVENSİZ
Kozmetik ürün denetiminde ise 210 ürün teknik düzenlemeye aykırı bulunurken 11 ürün güvensiz bulundu. Kozmetik denetimlerinde firmalara toplam 528 bin 400 TL idari para cezası verildi. Buna göre, 2015 yılının ikinci çeyreğinde toplam 877 adet ürün denetlendi. Bu ürünlerden 211'İ uygunsuz, 30'u ise güvensiz ürün olarak tespit edildi. Gerçekleştirilen denetim faaliyetleri sonucunda toplam 846 bin 935 lira ceza uygulandı.

İŞTE İMHA EDİLECEK 11 ÜRÜN

Analiz sonuçlarında güvensiz olduğu tespit edilen ve piyasadan toplatılarak imha edilen 11 kozmetik ürünün listesi şöyle:

JALERİZ ORGANİC BEBEK ŞAMPUANI : Ürünün ilgili serisinde mikrobiyal üreme tespit edildi. Piyasadan geri çekme, imha ve idari para cezası uygulandı.

ELA TALK PUDRASI PİŞİK VE BANYO PUDRASI 75G : Ürünün ilgili serisinde mikrobiyal üreme tespit edildi. Geri çekme, imha ve idari para cezası uygulandı.

WEE BABY BEBEK PUDRASI : Ürünün ilgili serisinde mikrobiyal üreme tespit edildi. Geri çekme, imha ve idari para cezası uygulandı.

NATUREL KİL MASKESİ : İlgili serisinde mikrobiyal üreme tespit edildi. Geri çekme, imha ve idari para cezası uygulandı.

LÜX KELEBEK DOĞAL KİL MASKESİ : Ürünün ilgili serisinde mikrobiyal üreme tespit edildi. Geri çekme, imha ve idari para cezası uygulandı.

LÜX KELEBEK PEELİNG MASKE : Ürünün ilgili serisinde mikrobiyal üreme tespit edildi. Geri çekme, imha ve idari para cezası uygulandı.

LÜX KELEBEK ROSE WATER (GÜL SUYU): Ürünün ilgili serisinde mikrobiyal üreme tespit edildi. Geri çekme, imha ve idari para cezası uygulandı.

REPHAİR SAÇ SERUMU : Güvensizlik tespit edildi. Geri çekme ve idari para cezası uygulandı.

REPHAİR SAÇ LOSYONU : Güvensizlik tespit edildi. Geri çekme ve idari para cezası uygulandı.

REPHAİR ŞAMPUAN : Güvensizlik tespit edildi. Geri çekme ve idari para cezası uygulandı.

GLOBAL KERATİN HAİR TAMİNG SYSTEM WİTH JUVEXİN CHOCOLATE LİGHT WAVE 1000 ML :Kozmetik Mevzuatına aykırılık tespit edildi. Geri çekme, imha ve idari para cezası uygulandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu